Strona głównaZwiązkiTwój nastrój zależy od tego, z kim się przyjaźnisz...

Twój nastrój zależy od tego, z kim się przyjaźnisz...

Nowe badania sugerują, że zarówno dobry, jak i zły nastrój można „podłapać" od przyjaciół.
Twój nastrój zależy od tego, z kim się przyjaźnisz... [fot. congerdesign from Pixabay]
Na Uniwersytecie w Warwick zbadano, czy nastroje mogą wpływać na daną osobę. I okazuje się, że humor może się rozprzestrzeniać po przyjacielskich sieciach.

Nastrój rozprzestrzenia się poprzez sieci przyjaźni, podobnie jak różne objawy , np. bezradność i utrata zainteresowania tym, co nas wcześniej ciekawiło. Odkryto również, że wpływ przyjaciół o gorszym nastroju nie był jednak wystarczająco silny, aby wywołać depresję u innych.

Używając modelu matematycznego ustalono, że posiadanie większej liczby przyjaciół, którzy doświadczają gorszych nastrojów, wiąże się z większym prawdopodobieństwem osłabienia humoru u danej osoby z tego kręgu i mniejszym prawdopodobieństwem poprawy.

Zbadano, czy istnieją dowody na to, że poszczególne składniki nastroju (takie jak apetyt, zmęczenie i sen) rozprzestrzeniają się w sieciach przyjaźni. Jak się wydaje, nastrój może przenosić się z osoby na osobę w procesie określanym jako zaraźliwość społeczna (ang. social contagion).

Światowa Organizacja Zdrowia oszacowała, że depresja dotyka 350 milionów ludzi na całym świecie, wpływając na ich zdolność do pracy i relacje z innymi, a nawet prowadząc do samobójstwa. Jakkolwiek nie odnotowano „zaraźliwości" depresji, to jednak w przypadku osób z tą chorobą, oddziaływanie innych może mieć szczególne znaczenie dla ich .

Zrozumienie, jak składniki nastroju mogą rozprzestrzeniać się społecznie, wskazuje, że trzeba docenić rolę przyjaźni w zmniejszaniu ryzyka depresji, zwłaszcza biorąc pod uwagę siłę wsparcia ze strony innych i ich wpływ na sposób spędzania przez nas czasu.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy