Strona głównaZwiązkiTrauma przy starcie bliskiego skutkuje „powikłaną żałobą”

Trauma przy starcie bliskiego skutkuje „powikłaną żałobą”

Jeśli utrata kogoś bliskiego zbiega się z traumą, objawy zespołu stresu pourazowego mogą oznaczać problemy z przejściem procesu żałoby. Pojawia się poczucie trwałego smutku i niezdolność do radzenia sobie nawet przez lata po traumie.
Trauma przy starcie bliskiego skutkuje „powikłaną żałobą”
- jest normalną reakcją na utratę bliskiej osoby, ale gdy doświadcza się wówczas traumy, może to przez lata może poważnie szkodzić żałobnikom. Nasze odkrycia sugerują, że w terapii osób, które przeżyły traumę, wczesne ukierunkowanie na objawy zespołu stresu pourazowego pomaga im później uniknąć zaburzeń w przebyciu - mówi dr Kristin Alve Glad, badaczka z Norweskiego Centrum Badań nad Przemocą i Stresem Traumatycznym.

Zdaniem dr Glad u większości ludzi, którzy doświadczają smutku, uczucie rozpaczy i żałoba z czasem zanikają. W przypadku „żałoby powikłanej", zamiast zanikać, objawy utrzymują się lub nasilają i zaburzają, a nawet uniemożliwiają ludziom normalne życie.
Powikłana żałoba została zdefiniowana jako uporczywa, intensywna tęsknota i , którym zazwyczaj towarzyszą natarczywe myśli lub obrazy zmarłego oraz poczucie niedowierzania i niezdolności do zaakceptowania bolesnej rzeczywistości braku bliskiej osoby - wskazuje dr Glad.
W badaniach uczestniczyły osoby, które przeżyły słynny atak na wyspie Utøya, ale straciły w nim kogoś bliskiego. Rozmawiano w nimi 4-5 miesięcy, 14-15 miesięcy i 30-32 miesiące po zajściu. Wywiady zawierały pytania dotyczące objawów stresu pourazowego i powikłane reakcje (m.in. trudności w zaakceptowaniu śmierci bliskiej osoby, wpływ stanu emocjonalnego na codzienne życie, natrętne myśli związane ze śmiercią, unikanie wspomnień o stracie i poczucie ).

Naukowcy odkryli, że uczestnicy, którzy doświadczali objawów zespołu stresu (PTSD), znacznie częściej też mieli symptomy powikłanego żalu. Ustalili również, że wczesne objawy PTSD oznaczały szczególnie nasilone oznaki żałoby powikłanej.

- Skoncentrowanie się na objawach PTSD może powstrzymać późniejszy rozwój powikłanej żałoby. Może to mieć ważne znaczenie dla psychologów i medyków pracujących z osobami, które przeżyły traumę w żałobie - wyjaśnia dr Glad.

Według dr Glad te ustalenia mogą dotyczyć każdego, kto stracił ukochaną osobę w traumatyczny sposób. Jak uważają eksperci, wiedza na temat związku między objawami zespołu stresu pourazowego i powikłaną żałobą może pomóc w opracowaniu skuteczniejszych strategii leczenia i planowaniu terapii dla pacjentów pogrążonych w żalu.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy