Strona głównaZwiązkiTowarzystwo innych ludzi jest dobre dla starzejącego się mózgu

Towarzystwo innych ludzi jest dobre dla starzejącego się mózgu

Kiedy zbadano obszary mózgu odpowiadające za osłabienie umysłowe, okazało się, że większe zaangażowanie społeczne powstrzymuje niekorzystne zmiany związane ze starzeniem się.
Towarzystwo innych ludzi jest dobre dla starzejącego się mózgu [© Kablonk Micro - Fotolia.com]
Seniorzy, którzy spotykają się z przyjaciółmi, angażują w wolontariat, czy chodzą na jakieś zajęcia wraz z innymi ludźmi, mają zdrowsze mózgi, co oznacza, że może być u nich opóźniona.

Gdy zastosowano obrazowanie mózgu do zbadania obszarów odpowiedzialnych za upośledzenie umysłowe, odkryto, że silniejsze miało wpływ na zdrowie mózgu.

Spotkania z innymi aktywują części mózgu potrzebne do rozpoznawania znajomych twarzy i emocji, podejmowania decyzji, a także poczucia satysfakcji, wskazują badacze.

- Potrzeba więcej badań, aby określić to bardziej szczegółowo, ale piękne jest to, że zaangażowanie społeczne [daje takie efekty], a niemal nic nie kosztuje i nie musimy się martwić o skutki uboczne - mówi dr Cynthia Felix, geriatra z University of Pittsburgh Graduate School of Public Health.

- Nie istnieje lek na demencję, chorobę, która wiąże się z ogromnymi kosztami w zakresie leczenia i opieki. Dlatego głównym celem musi być zapobieganie otępieniu. W przypadku mózgu chodzi o zasadę ‘wykorzystaj albo strać' - dodała Felix.

Ponad 300 seniorów w średnim wieku zostało poddanych skanowaniu mózgu, co pozwoliło ocenić integralność komórek mózgowych wykorzystywanych do zaangażowania społecznego. Śmierć komórek mózgowych zwykle prowadzi do demencji. Nie jest jeszcze jasne, czy zaangażowanie społeczne skutkuje zachowaniem mózgu w zdrowiu, czy też to zdrowy mózg prowadzi do większej integracji z innymi.

W każdym razie ustalenia sugerują, że zalecanie kontaktów z innymi może korzystnie wpływać na stan mózgu seniorów - podobnie jak aktywność fizyczna może pomóc w zapobieganiu lub chorobom serca. Według dr Felix, grupowe zajęcia fizyczne byłyby dobrym punktem wyjścia.

- Nasze dane zostały zebrane przed pandemią , ale uważam, że odkrycia są szczególnie ważne obecnie, ponieważ izolacja społeczna wszystkich osób starszych może narazić ich na ryzyko chorób takich jak otępienie - uważa dr Felix. - Seniorzy powinni wiedzieć, że dla zdrowia ich mózgu ważne jest, aby podczas pandemii podtrzymywali kontakty z innymi w bezpieczny i zrównoważony sposób - podsumowuje dr Felix.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy