Strona głównaZwiązkiTestosteron dla kobiet - poprawia życie seksualne po menopauzie

Testosteron dla kobiet - poprawia życie seksualne po menopauzie

Kobiety po menopauzie mogą pozbyć się zaburzeń w sferze seksualnej dzięki testosteronowi, mówią uczeni z Monash University w Melbourne.
Testosteron dla kobiet - poprawia życie seksualne po menopauzie  [fot. Marco2811 - Fotolia.com]
Kiedy przejrzano kilkadziesiąt badań, w których zastosowano u pań po , okazało się, że dzieki temu hormonowi poprawiło się zdrowie seksualne uczestniczek i zyskały także inne korzyści.

Testosteron zwykle kojarzy się z aktywnością seksualną i zdrowiem mężczyzn, ale okazuje się, że panie także mogą liczyć na korzyści z przyjmowania testosteronu. Ustalono, że taka tearpia sprzyja popędowi płciowemu i orgazmowi kobiet.

Przegląd objął badania przeprowadzonne w ciągu ostatnich niemal 30-tu lat. Autorzy przeanalizowali sposób, w jaki zastosowanie testosteronu wpływał na funkcje seksualne, a także na szereg innych markerów zdrowia fizycznego, w tym na zdrowie układu sercowo-naczyniowego, poznawczego i mięśniowo-szkieletowego. Ponadto sprawdzili, jak taka terapia oddziałuje na nastrój, gęstość piersi, poziom tłuszczu w organizmie i (częsty wraz z wiekiem) nadmierny wzrost włosów.

Kobiety, które przyjmowały testosteron, deklarowały zwiększenie i satysfakcji z życia seksualnego. Ten pożytek nie ograniczał się jedynie do sfery seksualnej, lub też dokładniej - poprawa jakości życia intymnego przekładała się na polepszenie i ogólnego samopoczucia.

Jednocześnie nie odnotowano podczas leczenia testosteronem istotnego poziomu skutków ubocznych w postaci zmiany poziomu insuliny, , ciśnienia krwi lub zdrowia piersi. Nie było jednak korzystnych zmian w zakresie gęstości kości, siły mięśni ani składu ciała.

Jak piszą autorzy, niemal jedna trzecia kobiet doświadcza niskiego pożądania seksualnego w średnim wieku, co wiąże się ze zwiększonym poziomem niepokoju. Wyniki moga więc przyczynić się do opracowania skutecznego leczenia tego problemu.

O badaniach można przeczytać w magazynie The Lancet Diabetes & Endocrinology. Na podstawie: .

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Akademia Pełni Życia
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy