Strona głównaZwiązkiTego o przyjaźni nie wiedzieliście. 20 niezwykłych faktów

Tego o przyjaźni nie wiedzieliście. 20 niezwykłych faktów

Peany na jej cześć wyśpiewywano już w starożytności i filozofowie antyku umieszczali ją wśród najważniejszych wartości. Dla ludzi współczesnych także jest bardzo istotna - przyjaźń zajmuje jedno z głównych miejsc w naszym życiu. Oto garść niezwykłych faktów o tym zjawisku.
Tego o przyjaźni nie wiedzieliście. 20 niezwykłych faktów 1. W ciągu całego życia zawieramy 396 , ale jedynie jedna na dwanaście przetrwa upływ czasu.
2. Przyjaciele są niezbędni dla naszego zdrowia - ci, którzy nie mają przyjaciół, cechują się znacznie słabszym zdrowiem. wiąże się z wyższym ryzykiem .
3. Towarzystwo innych ludzi pozwala zmniejszyć wpływ stresu na organizm, chroni przed chorobami i przyspiesza proces gojenia. Ludzie z grupą przyjaciół w są mniej podatni np. na zapalenie stawów, choroby zapalne jelit i .
4. Międzynarodowy Dzień Przyjaźni obchodzony jest 30 lipca.
5. Najwięcej przyjaciół i znajomych ma się w młodym wieku. Już od ok. 25 lat zaczynamy tracić kontakt z wieloma przyjaciółmi.
6. Przyjaźń w małżeństwie jest jednym z głównych powodów trwałości związku.
7. Nasz mózg tak samo reaguje, gdy sami znajdujemy się w sytuacji zagrożenia i gdy sytuacja ta dotyczy naszych przyjaciół.
8. Bycie w związku sprawia, że traci się część przyjaciół. Obliczono, że każda nowa relacja romantyczna oznacza odejście średnio dwojga przyjaciół (pary zazwyczaj mają mniej czasu dla przyjaciół niż single).
9. Amerykańscy uczeni odkryli, że osoby, które się przyjaźnią, a nie są ze sobą spokrewnione, dzielą średnio o 0,1 proc. więcej genów niż z innymi ludźmi.
10. Uczeni odkryli, że mamy o wiele większe prawdopodobieństwo zawarcia przyjaźni z osobami, które często widujemy.
11. Przyjaźń jest tylko dobrowolna. Nie da się zmusić kogoś do bycia blisko z inną osobą.
12. Dzieci rozpoznają uczucie przyjaźni szybciej niż zaczynają chodzić czy mówić.
13. Wykazano, że psy, niektóre małpy, konie i delfiny to zwierzęta, które mogą tworzyć przyjaźnie na całe życie z przedstawicielami innych gatunków.
14. Badania z 1993 roku przeprowadzone na Uniwersytecie w Oksfordzie wykazały, że każda jednostka jest zdolna do utrzymywania tylko pewnej liczby stosunków społecznych w danym momencie. Antropolog Robin Dunbar, który przeprowadził nanalizy, oszacował, że w przypadku ludzi ta grupa to około 150 osób (zjawisko znane jest jako „liczba Dunbara").
15. Przyjaciele mają wpływ na to, ile ważymy. Jeśli twoi znajomi stosują zdrową dietę, ty też częściej sięgasz po zbilansowane posiłki.
16. Kobiety, które uprawiają przygodny mają mało przyjaciół, tymczasem mężczyźni mający przelotne kontakty seksualne cechują się licznym gronem przyjaciół.
17. Osoby po siedemdziesiątce, które mają dużą grupę znajomych, żyją średnio o 22 proc. dłużej niż ich rówieśnicy z niewielkim gronem przyjaciół.
18. Współpraca z osobą, z którą się przyjaźnisz, sprawia, że jesteś bardziej produktywny.
19. Harper Lee napisała „Zabić drozda", bo jej przyjaciele zrobili jej prezent w postaci rocznych dochodów, by mogła skupić się na stworzeniu takiej książki, o jakiej myślała.
20. Z badań uczonych z Uniwrsytetu Pensylwanii wynika, że jesteśmy zazdrośni o przyjaciół. Bacznie przyglądamy się temu, z kim jeszcze utrzymują dobre stosunki.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy