Strona głównaZwiązkiSzkodliwa jak palenie i otyłość. Zabójcza samotność

Szkodliwa jak palenie i otyłość. Zabójcza samotność

Samotność może mieć bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia psychicznego i fizycznego osób starszych. Najbardziej narażone są kobiety, ponieważ to one najczęściej zostają na starość samotne. Dane GUS pokazują, że już w wieku 65-69 lat ponad 58% kobiet to wdowy. Naukowcy radzą, by unikać samotności tak samo jak palenia papierosów czy otyłości.
Szkodliwa jak palenie i otyłość. Zabójcza samotność [© bilderstoeckchen - Fotolia.com] Bycie samotnym nie leży w naturze człowieka. Potrzebujemy relacji z innymi po to, by dobrze funkcjonować. Warto zdać sobie sprawę z tego, że samotność niekorzystnie i bezpośrednio przekłada się nie tylko na nasze samopoczucie na co dzień, ale także na stan zdrowia, a nawet na długość życia.

– Badania pokazują, że osoby samotne gorzej śpią, co negatywnie wpływa na proces regeneracji mózgu i całego organizmu, mają wyższe , są bardziej zestresowane, cierpią na różnego rodzaju lęki. Poza tym pojawia się poczucie pustki. Osoby samotne są aż o 80% bardziej narażone na depresję – podkreśla prof. Shlomo Noy, współzałożyciel Angel Care we Wrocławiu.

Z czasem samotność przynosi jeszcze inne niekorzystne skutki. Gdy izolacja się pogłębia, pogarszają się wyższe funkcje poznawcze, jak pamięć, myślenie, orientacja, rozumienie, liczenie, zdolność komunikowania się i uczenia. Pojawiają się również inne objawy podobne do otępiennych, w tym zaburzenia nastroju i zachowania.

W starszym wieku z samotnością muszą sobie radzić przede wszystkim kobiety. Z danych GUS wynika, że w wieku 65-69 lat ponad 58% kobiet jest wdowami. Samotnych mężczyzn jest w tej grupie wiekowej 25%. Wraz z upływem czasu ten proces się nasila. Wśród osób w wieku co najmniej 80 lat jest już 80% wdów i 38% wdowców.

– Wiele samotnych seniorek mówi, że daje sobie radę. Często nie chcą się przyznać, nawet same przed sobą, że potrzebują wsparcia lub chciałyby nawet całkowicie zmienić swoje życie. Pamiętajmy o jednym: jeśli nie radzimy sobie z samotnością, to wcale nie znaczy, że jesteśmy słabi – mówi prof. Shlomo Noy.
Nawet kiedy odchodzi parter życiowy, przyjaciele i inne bliskie osoby, nie zanika potrzeba nawiązywania i podtrzymywania kontaktów z innymi. Dla kobiet jest to nawet istotniejsze niż dla mężczyzn. Z badań wynika, że bardziej potrzebują m.in. emocjonalnego wsparcia i bardziej na nim polegają. Tymczasem wraz z pogłębiającą się samotnością wzrasta brak do innych, co tym bardziej utrudnia nawiązywanie kontaktów.

– Samotne mieszkanie zwiększa także ryzyko urazów w wyniku upadków czy uderzeń. Poza tym starszy człowiek musi sam wykonywać codzienne czynności, z których wiele nadweręża kręgosłup czy stawy. Na dłuższą metę nie pozostaje to bez wpływu na zdrowie – dodaje prof. Shlomo Noy.

nie tylko jest niebezpieczna, jest śmiertelna” – pisze wprost John Cacioppo, psycholog z Uniwersytetu Chicago, znany ekspert od zjawisk związanych z samotnością. Z przytaczanych przez niego badań wynika, że samotność jest dla naszego zdrowia szkodliwa podobnie jak palenie i nawet trzy razy bardziej niż otyłość.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy