Strona głównaZwiązkiSypiasz bez partnera obok? Rano masz więcej hormonu stresu

Sypiasz bez partnera obok? Rano masz więcej hormonu stresu

Nowe badanie, że kiedy ludzie starsi idą spać samotni, smutni lub przytłoczeni, następnego ranka mają podwyższony poziom kortyzolu, hormonu stresu.
Sypiasz bez partnera obok? Rano masz więcej hormonu stresu [© Monkey Business - Fotolia.com]
Podwyższony poziom kortyzolu, hormonu stresu, jeżeli utrzymuje się przez dłuższy czas, ma związek z , i innymi problemami zdrowotnymi. Według uczonych z Northwestern University, przewlekły nadmiar kortyzolu oznacza konieczność podjęcia działań w radzeniu sobie z samotnością i innymi negatywnymi doświadczeniami.
Kładziesz się spać odczuwając , , przytłoczenie, a potem rano pojawia się mnóstwo hormonów, aby dać ci energię, której potrzebujesz, by sprostać wymaganiom dnia - mówi Emma K. Adam z Northwestern University.
Poranny ‘zastrzyk ' może pomóc osobom, które poszły spać z niespokojnymi lub przytłaczającymi uczuciami, otworzyć się na świat następnego dnia.

Kortyzol jest często opisywany jako hormon mający działanie szkodliwe ze względu na to, że długotrwałe zwięskzenie jego ilości może negatywnie oddziaływać na zdrowie fizyczne. W krótkim okresie jednak hormon stresu jest pomocny i ma funkcje adaptacyjne. „Kortyzol pomaga nam reagować na stresujące doświadczenia i coś z nimi robić. Jest to niezbędne do przeżycia - zmiany poziomu tego hormonu pomagają nam sprostać zmieniającym się warunkom życia codziennego" wyjaśnia Adam.
Ilość kortyzolu na ogół jest wysoka z rana i wzrasta w ciągu pierwszych 30 minut po przebudzeniu, a następnie spada do niskich wartości przed snem.

W badaniu przeanalizowano informacje dotyczące ponad 150 osób starszych. Poziom kortyzolu badano na podstawie próbek śliny, kilka razy w ciągu dnia. Okazało się, że deklarowane przez uczestników emocje z dnia poprzedniego, szczególnie z pory wieczornej, pozwalają na oszacowanie ilości hormonu ranem.

Odkryto, że samotność odczuwana w nocy oznaczała wyższy poziom kortyzolu następnego ranka. Ponadto ludzie, którzy doświadczali gniewu w ciągu dnia, mieli wyższy poziom kortyzolu przed snem i bardziej płaski wykres ogólnego poziomu hormonu stresu, co zwykle uważa się za czynnik ryzyka zaburzeń.
Systemy stresowe zostały ‘zaprojektowane' w celu przełożenia doświadczeń społecznych na funkcjonowanie biologiczne. Stanowią przewód ze świata zewnętrznego do naszego świata wewnętrznego, abyśmy mogli lepiej reagować na doświadczenia związane z kontaktami z innymi ludźmi. Główne pytanie moich badań jest takie, czy nadużycie tych systemów odgrywa rolę w rozwoju chorób - wyjaśnia Adam.
O badaniach napisano w Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy