Strona głównaZwiązkiStresujące związki skracają życie

Stresujące związki skracają życie

Pełne konfliktów, stresujące, trudne relacje z innymi mogą skutkować skróceniem życia, mówią duńscy uczeni.
Stresujące związki skracają życie [© Brett Mulcahy - Fotolia.com] Jeśli twoje kontakty z przyjaciółmi, rodziną, czy sąsiadami są pełne konfliktów i napawają smutkiem, cechujesz się wyższym ryzykiem przedwczesnej śmierci, ostrzegają badacze z Danii.

„Szczególnie konflikty okazały się być związane z większym ryzykiem zgonu niezależnie od tego, kto był źródłem tych sporów", piszą autorzy badań. „Obawy i wymagania związane były z wyższym prawdopodobieństwem wcześniejszej śmierci, jeśli dotyczyły one partnera i dzieci", dodają uczeni.

Mężczyźni i osoby pozostające bez pracy stanowią grupy najbardziej narażone, stwierdza Rikke Lund z Uniwersytetu w Kopenhadze.
W celu zbadania wpływu związku stresu na przyczyny zgonów, naukowcy przeanalizowali dane z długoterminowych badań. Obejmowały one 9 870 osób w wieku od trzydziestu kilku do pięćdziesięciu kilku lat. Stan zdrowia uczestników monitorowano od 2000 do końca 2011 roku.

Uczeni mierzyli stresujące relacje społeczne poprzez porównanie odpowiedzi na pytania o to, kto (w tym partnerzy, dzieci, krewni, przyjaciele, sąsiedzi) wywołuje niepokój i konflikty w życiu uczestników badań. Co więcej, przyjrzano się również odpowiedzi na pytania dotyczące wsparcia emocjonalnego i objawów .

W czasie badania zmarły 4 proc. kobiet i 6 proc. mężczyzn. Prawie połowa zgonów była spowodowana nowotworami; inne przyczyny obejmowały: , choroby wątroby, wypadki i .

Niemal jedna osoba na dziesięć przyznała, że jej dzieci i często stanowią źródło roszczeń i zmartwień, a nieco mniej (6 proc.) często się kłóciło z bliskimi. Taki sam odsetek uczestników (ok. 6 proc.) deklarował, że pozostaje w konflikcie z innymi członkami rodziny, jeszcze inni twierdzili, że prowadzą spory z przyjaciółmi, tudzież sąsiadami.

Osoby, które często doświadczały obaw lub żądań z powodu partnerów, cechowały się dwukrotnie wyższym ryzykiem śmierci w badanym okresie w porównaniu do ludzi rzadko mających takie negatywne doznania. W przypadku notorycznych obaw, bądź żądań ze strony dzieci - prawdopodobieństwo wcześniejszego zgonu było wyższe o 50 proc. Konflikty z partnerami lub przyjaciółmi także dwukrotnie zwiększały ryzyko śmierci, zaś kłótnie z sąsiadami - potrajały je.

Jak wskazują autorzy badań, mają silny wpływ na nasz stan psychofizyczny. , brak zrozumienia oraz silna stresująca presja ze strony rodziny czy grupy społecznej może sprzyjać rozwojowi wielu chorób, mówią uczeni.

Wyniki badań opublikowano w Journal of Epidemiology and Community Health.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy