Strona głównaZwiązkiStarsze schorowane żony bardziej narażone na rozwód

Starsze schorowane żony bardziej narażone na rozwód

Kobiety żyją dłużej i częściej doświadczają samotności w związku z wdowieństwem. To jednak nie jedyna sytuacja związana z izolacją - okazuje się, że starsze kobiety, które zmagają się z jakąś poważną chorobą, są bardziej narażone na rozwód.
Starsze schorowane żony bardziej narażone na rozwód [©  Robert Kneschke - Fotolia.com] Starsze małżeństwa są bardziej narażone na , gdy stan zdrowia żony staje się poważny, wynika z badań uczonych z University of Michigan. Podwyższone prawdopodobieństwo rozstania nie dotyczy sytuacji, w której to mąż choruje.

- Zamężne kobiety z rozpoznaniem ciężkiej choroby muszę nie tylko walczy ze skutkami dolegliwości, a jednocześnie nierzadko przeżywają rozwodu - mówi Amelia Karraker, pracownik naukowy w Instytucie Badań Społecznych University of Michigan.

Przeprowadzając badania uczeni chcieli się dowiedzieć, w jaki sposób cztery poważne choroby (nowotwór, , choroby płuc i ) wpływają na starszych par. W tym celu przeanalizowano zbierane przez dwadzieścia lat dane dotyczące 2717 małżeństw biorących udział w Health and Retirement Study. Na początku badania co najmniej jedna osoba z każdej z par miała powyżej 50 lat.

Ponad 31 procent badanych małżeństw zakończyło się rozwodem. Amelia Karraker zauważyła, że kobiety w większym stopniu są narażone na wdowieństwo, jeśli mąż cierpi na poważną chorobę i bardziej skłonne rozwieść się, gdy to one chorują.

Jakkolwiek analizy nie obejmowały bezpośrednich przyczyn decyzji o rozstaniu, uczeni mają kilka hipotez na ten temat. Przede wszystkim, sądzą badacze, normy społeczne i powszechne oczekiwania co do zachowań przedstawicieli określonej płci może utrudnić mężczyznom zapewnienie opieki nad chorymi małżonkami. Co więcej, starsi rozwiedzeni mężczyźni mają większe szanse na znalezienie potencjalnych partnerek niż starsze kobiety po rozwodzie.

Jak powiedziała Karraker, w większości przypadków to kobiety wnosiły pozew o rozwód. Gdy ich mężowie nie umieli właściwie o nie zadbać, panie częściej uważały, że należy im „odpuścić" i poszukać pomocy u innych członków rodziny i przyjaciół.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy