Strona głównaZwiązkiStarsze kobiety i młodsi mężczyźni - związek kompatybilny?

Starsze kobiety i młodsi mężczyźni - związek kompatybilny?

To relatywnie nowa opowieść. Dotychczas za pewną normę wręcz uznawano związek dojrzałego mężczyzny i młodej kobiety. Jednakże, tempora mutant et nos mutamur in illis (łac. czasy się zmieniają, a my wraz z nimi) i najpierw wśród celebrytów, a następnie i na ulicach europejskich miast można było zobaczyć dojrzałe kobiety w objęciach młodych mężczyzn.
Starsze kobiety i młodsi mężczyźni - związek kompatybilny? [© Yuri Arcurs - Fotolia.com] Doskonale znane od najdawniejszych epok pary złożone ze starszych mężczyzn i młodych kobiet zostały „wyzwane" na pojedynek popularności przez nowy trend - oto bowiem dojrzałe kobiety poszukują młodszych partnerów, młodzi mężczyźni zaś „uganiają się" za starszymi paniami.

Według danych brytyjskiego serwisu randkowego PARSHIP, około 280 tysięcy kobiet w wieku powyżej 45 lat szuka młodszych partnerów. Inicjatywa jednak wychodzi nie tylko od dojrzałych pań, także użytkownicy portalu płci męskiej w wieku 25 - 35 lat otwarcie przyznają, że szukają spełnienia w ramionach znacznie starszych kobiet. 47% respondentów deklarowało, że wiek potencjalnego partnera nie stanowi problemu.

Kwestia nie dotyczy tylko metropolii. Młodzi mężczyźni są zainteresowani także dojrzałymi partnerkami z prowincji. Doktor Victoria Lukats, psychiatra i ekspert ds. związków w PARSHIP wyjaśnia, że urok starszych kobiet jest dostzregany przez młodszego mężczyznę nie tylko z powodu możliwości prowadzenia wyrafinowanego życia: jadania w drogich restauracjach, wyjazdów na pięciogwiazdkowe wakacje i otrzymywania prezenty. Tak naprawdę nie ma w tym nic dziwnego, że uwagę młodych mężczyzn przykuwają starsze od nich „kobiety domowe".

- Pięknie przygotowany posiłek w domu to taki sam afrodyzjak, jak chętnie jadane kolacje w ekskluzywnych restauracjach. Mózg jest stymulowany do uwolnienia indukujących przyjemność endorfin podczas domowego posiłku w sympatycznym towarzystwie - mówi Victoria Lukats.

Jednakże, trzeba przyznać, że związki starszych kobiet z młodszymi partnerami są wciąż mniej liczne niż tradycyjne uznane pary - tj. złożone ze starszych mężczyźn i młodszych kobiet. Jeśli chodzi o panów w piątej i szóstej dekadzie, 42% z nich (jeśli są wolni) poszukuje młodych partnerek. 18% z nich ma nadzieję na znalezienie kobiety młodszej o 1 - 5 lat, 24% chce mieć towarzyszkę życia o dziesięć lat młodszą. Na szczęście dla nich, ponad jedna trzecia (36%) kobiet w wieku pomiędzy 25 a 35 wolałaby, aby ich partner był starszy o pięć lat lub więcej.

Według dr Victorii Lukats, dane te nie są zaskakujące: młodsze kobiety zawsze były atrakcyjne dla dojrzałych mężczyzn. Przyczyn można szukać w prehistorii człowieka, gdy kobieta wybierała partnera, który był w stanie zapewnić najlepsze szanse na przeżycie dla niej i jej potomstwa. Współczesne kobiety nie są tak naprawdę znacznie odmienne: chcą partnera, który może dać im bezpieczeństwo, zarówno finansowe, jak i emocjonalne To zaś wiąże się z poszukiwaniem starszych mężczyzn, oni bowiem mają ustaloną pozycję zawodową i ukształtowany charakter. Jeśli chodzi o panów natomiast, młodsza kobieta u ich boku, to potwierdzenie, siły, prestiżu, powagi własnego wizerunku, jaki nierzadko chcą stworzyć.

Jak to jest jednak w przypadku kobiet poszukujących młodszych partnerów? One chcą się zwykle dobrze bawić. - Starsze kobiety nie muszą martwić się o życiowe decyzje. Zwykle już wychowały swoje dzieci, które wybyły z rodzinnego gniazda, a mąż najwyraźniej podobnie. Są dojrzałe, mają więc usankcjonowaną pozycję zawodową, ich troską jest zatem umiejętność czerpania radości z życia, nie potrzeba im protektora, żywiciela, partnera, który opłaci rachunki - mówi Lukats.

Słowa te potwierdzają badania przeprowadzone przez uczonych z University of Maine w 2004 roku. Porównano w nich preferencje kobiet w wieku 35 -50 lat oraz pań z grupy wiekowej 20 - 25 lat. Okazało się, że starsze kobiety były znacznie bardziej otwarte na młodych mężczyzn i przekraczanie stereotypowych granic. Rzadziej przeszkodę dla związku stanowiły - ich zdaniem - religia, rasa i status społeczny potencjalnego partnera.

Wcześniejsze badania, wskazuje doktor Sandra L. Caron z University of Maine, wskazywały, że kobiety w każdym wieku szukają tych samych cech u potencjalnych partnerów. Znalazło to wyraz m. in. w słynnej coverstory tygodnika Newsweek z 1986 roku pt. "Czy nie za późno na księcia z bajki?". Bazując na sondażach demografów i socjologów z Uniwersytetu Yale i Uniwersytetu Harvarda, autorzy tekstu stwierdzili, że zgodnie z rachunkiem prawdopodobieństwa, dojrzałe, samotne, dobrze wykształcone kobiety mogą częściej zginąć od pioruna lub w zamachu terrorystycznym niż związać się z mężczyzną skłonnym do oświadczyn. Stwierdzenie to rykoszetem odbiło się w całej kulturze zachodniej jako określenie losu dla kobiet w tym wieku. 20 lat później ten sam magazyn zdecydował się odwołać wspomniane konkluzje, opublikował artykuł zatytułowany: „Rethinking the Marriage Crunch."

Skąd te zmiany? Na pewno w znacznej mierze wywołane są modyfikacjami kulturowymi. Także celebryci dostarczają nam wzorców. Młodszych parterów mają lub miały: Mariah Carey, Sandra Bullock, Madonna, Demi Moore. Z ankiety przeprowadzonej w 2003 roku przez AARP zaś (American Association of Retired Persons), w której udział wzięło 2,094 samotnych kobiet w wieku 40 - 69 lat wynika, że 20% z nich spotykało się ostatnio z mężczyzną przynajmniej o 5 lat młodszym.

Dojrzałe kobiety, jeśli mają w sobie coś, co eksperci określają jako "Samantha prototype," w odniesieniu do postaci z serialu "Sex and the City", która ma silny seksualny apetyt dla młodszych partnerów, również mogą patrzeć na mężczyzn jak na seksualne zabawki. Przeprowadzanych jest wiele badań nad poglądem popularyzowanym przez Alfreda Kinsey'a, który głosił, że kobiety osiągają szczyt swoich możliwości erotycznych znacznie później niż mężczyźni, dlatego starsze kobiety i młodzi mężczyźni mogą być szczególnie zgodni seksualnie.

- Myślę, że dla mężczyzn atrakcyjne są kobiety, które wiedzą, o co w tym wszystkim chodzi i są seksualnie wyzwolone - mówi Pepper Schwartz, socjolog z Uniwersytetu w Waszyngtonie. - Panie mające doświadczenie i wiedzę na temat seksualności są interesujące dla wielu młodych mężczyzn - dodaje.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

 • 20:43:40, 27-02-2010 jesienna53

  i wszystko sie zgadza, sama jestem w takim zwiazku od 7 lat , moj partner jest mlodszy odemnie o 12 lat i jest nam z soba dobrze, lepiej niz w normalnym zwiazku, gdzie maz powinien byc starszy od kobiety nie mniej niz 5 lat...takie zwiazki mlodszych mezczyzn i straszych kobietek sa bardziej trwalsze...
  ... zobacz więcej
 • 21:27:16, 27-02-2010 bronczyk

  To się cieszę, że związek wasz jest udany. Ale chyba wiek to nie jedyna cecha trwałego bycia razem.
 • 22:36:37, 27-02-2010 eledand

  Zyczę Tobie dużo szczęśliwych dni.I ciesz się że masz do kogo buzie otworzyć i z kims wyjść na spacer.
 • 12:54:09, 28-02-2010 rebelio

  Jeśli ludziom jest dobrze to wiek nie ma znaczenia, koleżanka była właśnie w Indiach i opowiadała o 60 letniej pani, która miała tam przyjaciela, chyba ze 30? .. nie pamiętam, co roku do niego przyjeżdżała i podróżowali sobie po Indiach razem... podobno świetnie się bawili, i ona go wspierała finansowo, to nie jest układ, powiedzmy, biblijny i nobliwy, ale ludzie płci męskiej miewają przyjaciółki, nie widzę powodu, żeby odmawiać kobietom tej przyjemności.
 • 17:08:17, 02-03-2010 helena62

  Witam,byłam w takim zwiazku wiele lat i bardzo mile wspominam tamte lata, nigdy w zyciu nie dostałam tylu kwiatów ale nie będe sie tu chwalic, jedno jest pewne że niczego nie żaluję. Gdy spotkaliśmy sie niedawno na ulicy usłyszalam to samo...
 • 19:22:36, 02-03-2010 Paula

  Witam wszystkich zainteresowanych tematem. Trochę o sobie. Jestem w związku już 25 lat z mężczyzną 5 lat młodszym ale to akurat nie jest takie istotne albowiem różnica wieku jak pisze eledant nie może być głównym czynnikiem dla trwałości związku tylko jednym z wielu. Aby związek miał szansę przetrwania musi być kompatybilny - zgodność charakterów, poglądów, zainteresowań i oczywiście poczucie bezpieczeństwa. Dla mnie ważną cechą była dojrzałość psychiczna partnera. Każdy człowiek ma zalety i wady i ty decydujesz co jest dla ciebie ważne toteż bierzemy różne aspekty pod uwagę drugiej osoby. Jednym słowem osoba musi odpowiadać naszym standardom. Jednemu będzie pasowała a drugiemu nie. Najważniejsze jest dogranie się ale na to potrzeba wspólnych kompromisów jak w każdym normalnym związku i aby się udało wszystko zależy jak mamy poukładane w głowie.
  Odpowiadam na zasadnicze pytanie czy związek ze starszą kobietą jest kompatybilny? na moim przykładzie tak i nic nie zapowiada aby miało się to rozsypać wręcz zawiązało na dobre i złe silnym węzłem.
  ... zobacz więcej
 • 21:25:22, 02-03-2010 rebelio

  hmm.. a co to jest 5 lat? moj byly byl 9 mlodszy, a i tak czasem sprawial wrazenie staruszka
 • 22:00:10, 02-03-2010 Mar-Basia

  Paula, wlasnie o to chodzi. Zycze Ci duuuuzo wspanialych lat z Twoim partnerem.
 • 22:03:29, 02-03-2010 Arti

  Moim zdaniem mężczyzna młodszy w związku to osoba która za mało miała mamusi.
  Układać się w takim związku jak w każdym innym może różnie
  w późniejszym wieku to różnica 5 lat zatrze się.
  Oboje starzy i nie ma problemu.
 • 19:24:18, 04-03-2010 Wysportowany

  Drogie Panie, nawiązując do tematu chciałbym zaoferowac dojrzałej kobiecie 30-50 l, siebie Jestem wysokim, zadbanym, zabawnym, wysportowanym brunetem z "kaloryferkiem" i innymi zaletami, z okolic Warszawy który chciałby poznac kilka sztuczek w łóżku Jestem otwarty na każdy temat, więc proszę śmiało pytac Czekam

Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 nastepna »

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • EWST.pl
 • Akademia Pełni Życia
 • Kosciol.pl
 • Hospicja.pl
 • Oferty pracy