Strona głównaZwiązkiSprawdź, jaki jest główny czynnik trwałości związku

Sprawdź, jaki jest główny czynnik trwałości związku

Ani satysfakcjonujący seks, ani wspólne zainteresowania nie są głównym czynnikiem trwałości związku. Okazuje się, że naważniejsza jest tu wspaniałomyślność.
Sprawdź, jaki jest główny czynnik trwałości związku [Fot. simona - Fotolia.com]
Badacze University of Virginia zapytali 3 tysiace osób o najważniejszą cechę decydujacą o dobrej jakości ich związków. Najpowszechniejszą odpowiedzią nie była: „dobra komunikacja", „świetny seks", czy „podobne hobby" - okazało się, że najczęściej padało słowo „wspaniałomyślność".

Jakkolwiek takie wyniki mogą wydawać się zaskakujące, wiele innych badań potwierdza, że wspaniałomyślność, na którą składają się hojność, umiejętność przebaczania, tolerancja i , stanowi jeden z głównych czynników poczucia szczęścia w ogóle. Nic zatem dziwnego, że decyduje także o poziomie satysfakcji w związku.

Kilka lat temu postnowiono też sprawdzić, czy wspaniałomyślność jest cechą wynikająca z genów i znaleziono związek między jej wykazywaniem i określonymi wariantami genetycznymi. Jednocześnie - jak podkreślają badacze - można ją wypracować, podobnie, jak inne aspekty osobowości.

Dlaczego to wspaniałomyślność ma w największej odpowiadać za szczęśliwy związek? Terapeuci wskazują, że każda relacja obfituje w nieporozumienia i kłopoty. Partner zawsze jest w stanie wskazać jakąś niedotrzymaną obietnicę, trudną cechę, czy nieuczciwość ze strony współmałżonka. Stąd powodów do krytyki i kłótni jest bardzo dużo w codziennym życiu. Wspaniałomyślny człowiek jednak znacznie łatwiej sobie z tym radzi, nie koncentruje się na wadach partnera, szybciej przebacza, jest gotowy, by „odpuścić" wygraną w słownych utarczkach. W efekcie związek z taką osobą jest mniej konfliktowy , stabilniejszy i po prostu .

Ze statystyk wynika, że coraz trudniej o trwałość małżeństwa. Odestek rozstań systematycznie rośnie. Corocznie odnotowuje się niemal 70 tysięcy , co stanowi ponad jedną trzecią nowo zawieranych małżeństw. Najczęstszymi powodami rozpadu zwiazków są: zdrada, niezgodność charakterów, nadużywanie , czy problemy finansowe. Częściej rozwodzą się małżonkowie mieszkający w miastach niż ci, którzy żyją na wsi. Najwyższy wskaźnik rozwodów dotyczy małżeństwe z kilkuletnim stażem (od 5 do 9 lat).

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy