Strona głównaZwiązkiSposób na dobry sen - zapach ukochanej osoby

Sposób na dobry sen - zapach ukochanej osoby

Jeśli masz kłopoty z zaśnięciem, powąchaj koszulkę swojego partnera/partnerki, dzięki temu szybciej wpadniesz w objęcia Morfeusza, mówią uczeni z University of British Columbia.
Sposób na dobry sen - zapach ukochanej osoby [fot. Andreas Lischka from Pixabay]
Przeprowadzone przez naukowców badania pokazały, że zapach koszulki życiowego partnera zapewniał lepszą przez całą noc, chociaż właściciel T-shirtu nie był obecny.

„Nasze odkrycia dowodzą, że zapach partnera poprawia efektywność snu. U uczestników mogących przez całą noc czuć tę woń odnotowaliśmy poprawę średniej wydajności snu o ponad dwa procent. Zauważyliśmy efekt podobny do tego, jaki uzyskuje się dzięki dosutnemu przyjmowaniu melatoniny - często stosowanej jako środek wspomagający sen", mówi Marlise Hofer, współautorka badań.

W testach wzięło udział 155 osób, którym podano dwie identycznie wyglądające koszulki użyte jako poszewki na poduszki; jeden z t-shirtów był wcześniej noszony przez partenrów uczestników, drugi zaś albo był założony przez kogoś nieznajomego, albo był nieużywany. Co istotne, osoby noszące wcześniej koszulki były proszone o niestosowanie dezodorantów, niepalenie papierosów, a także powstrzymanie się od ćwiczeń i jedzenia określonych produktów - wszystko to bowiem mogłoby wpłynąć na zapach ubrań.

Uczestnicy spali na obydwu koszulkach przez dwie kolejne noce, nie wiedząc, która danej nocy była ich poszewką. Każdego ranka badani wypełniali ankietę na temat tego, jak dobrze wypoczęli. Jakość snu była też zmierzona za pomocą aktygrafu, urządzenia monitorującego ruchy uczestników w ciągu nocy. Pod koniec badania wszyscy zgadywali, czy koszulki, na których spali, były wcześniej noszone przez ich partnera.

Jak się okazało, ludzie deklarowali, że czują się lepiej wypoczęci, kiedy sądzili, że śpią z t-shirtem noszonym wcześniej przez ukochanego. Ponadto dane z aktygrafów pokazały w sposób obiektywny, że uległ poprawie, kiedy uczestnicy w istocie mieli okazję czuć zapach swoich partnerów.

Według autorów badań, fizyczna obecność ukochanej osoby ma związek z wyższym poczuciem bezpieczeństwa, spokoju i , a to z kolei oznacza zwykle lepszy sen. Sam zapach partnera, kojarzony z jego obecnością, może dać podobne korzyści.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Akademia Pełni Życia
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy