Strona głównaZwiązkiŚmierć współmałżonka często oznacza przeprowadzkę

Śmierć współmałżonka często oznacza przeprowadzkę

Śmierć współmałżonka to zawsze tragedia, w przypadku seniorów jednak może być szczególnym bodźcem do istotnych zmian życiowych.
Śmierć współmałżonka często oznacza przeprowadzkę [fot. Nhành Mai Mới from Pixabay]
Socjolog Lisa Strohschein z University of Alberta mówi, że utrata męża lub żony może przyspieszyć opuszczenie przez żyjącego starszego małżonka dotychczasowego miejsca zamieszkania. Okres zaś jest często kluczowy dla seniorów lub członków ich rodziny, jeśli chodzi o decyzję, czy dana osoba jest w stanie prowadzić życie , czy też zrezygnuje z samodzielnego funkcjonowania.

- Dwie osoby mogą się o siebie nawzajem troszczyć; dzielą ciężar zadań domowych i źródła dochodów, które pozwalają im żyć niezależnie - mówi Strohschein. - Badanie pokazuje, że w rzeczywistości żałoba często jest okresem rezygnacji z niezależnego życia - dodaje.

Po współmałżonka seniorzy nierzadko decydują się na przeniesienie się do jakiejś instytucji oferującej opiekę lub na zamieszkanie z członkami rodziny, najczęściej z dorosłymi dziećmi. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety byli jednakowo skłonni do poszukiwania nowego lokum po śmierci partnera.

- Być może da się wykonać lepszą pracę, zapewniając usługi i doradztwo dla owdowiałych seniorów, aby pomóc im podejmować właściwe decyzje - uważa Strohschein. Zrozumienie procesów, które prowadzą do decyzji seniorów o opuszczeniu dotychczasowych mieszkań, jest ważne dla rządzących, zwłaszcza w przypadku starzejącej się populacji, twierdzi badaczka.

Trzeba działać na rzecz opóźnienia czasu korzystania z instytucjonalnej opieki, która zwykle jest dość kosztowna i może oznaczać obniżenie . Warto zadbać o inne opcje, które pozwolą seniorom zachować niezależność tak długo, jak to możliwe i zapewnić im usługi, które wspomogą samodzielne życie, uważa Strohschein.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy