Strona głównaZwiązkiŚmierć małżonka osłabia zdolności poznawcze

Śmierć małżonka osłabia zdolności poznawcze

Strata współmałżonka to jedno z najtragiczniejszych i najtrudniejszych doświadczeń. Oznacza bardzo wysoki stres , silne negatywne emocje i na różne sposoby może wpływać na zdrowie. Okazuje się, że jednym z efektów wdowieństwa mogą być problemy poznawcze.
Śmierć małżonka osłabia zdolności poznawcze [fot. Isa KARAKUS from Pixabay]
Medycy z Brigham and Women's Hospital odkryli, że w mózgach osób owdowiałych jest więcej złogów amyloidowych, białek związanych z rozwojem .

Niektóre wcześniejsze badania sugerowały, że śmierć kogoś bliskiego, np. męża, żony, brata, czy siostry oznacza ochronę przed pogorszeniem funkcji poznawczych, ale nowe testy tego nie potwierdzają. Żałoba ma raczej negatywny wpływ zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne.

Pozostawanie w związku, o ile nie jest to toksyczna relacja, daje wiele korzyści. Już wielokrotnie naukowo pokazano, że osoby żyjące w kimś pod jednym dachem, lepiej funkcjonują, szybciej i łatwiej przechodzą rekonwalescencję, zwykle rzadziej doświadczają zaburzeń emocjonalnych, prowadzą bogatsze życie towaryskie, etc.

Według medyków, wpływ na wyższe ryzyko zaburzeń poznawczych u może mieć kilka czynników. Po pierwsze, samo traumatyczne wydarzenie może przekładać się na problemy kognitywne związane np. z różnymi negatywnymi stanami emocjonalnymi. Po drugie rzecz może dotyczyć diametralnej zmiany stylu życia, która przekłada się na rozwój zaburzeń poznawczych. Przykładowo, wykazano, że osoby często spotykające się z innymi ludźmi i prowadzące bogatsze życie towarzyskie, rzadziej i później zaczynają chorować na demencję. Tymczasem codzienność ludzi owdowiałych nierzadko zmienia się na gorsze pod tym i innymi względami.

W badaniach przeanalizowano dane niemal 260 seniorów, u których na początku badań zmierzono ilość złogów amyloidu. Uczestników poddawano testom poznawczym co cztery lata. Jak się okazało, zdolności poznawcze osłabły wśród tych, którzy odwowieli, podczas gdy nie zmieniły się u tych, których status małżeński się nie zmienił (bez względu na to, czy pozostawali w związku, czy byli singlami).

Co więcej, osłobienie funkcji poznawczych u osób z najwyższym poziomem beta-amyloidu było trzy razy szybsze wśród osób owdowiałych niż u mających współmałżonka. Pozostało to w mocy także po uwzględnieniu innych czynników mogących mieć wpływ na , takich, jak wiek, płeć, status społeczno-ekonomiczny i obecność .

Na temat badań napisano w JAMA Network Open:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy