14-02-2012
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Afrodyzjaki to sustancje, które mają zwiększać popęd płciowy lub potencję. Termin „mają" jest o tyle adekwatny, że nie wszyscy wierzą w ich skuteczność. Niemniej jednak popularność afrodyzjaków jest ogromna. Warto wiedzieć, że niektóre z nich mamy w zasięgu ręki i nawet codziennie ich.... używamy. Wystarczy umiejętnie połączyć i podać proste składniki, by zamienić zwykłą kolację we wstęp do czegoś zupełnie innego...
Nazwa „" pochodzi od greckiej bogini miłości seksualnej, Afrodyty. Ich tradycja sięga tysięcy lat. Rozmaite starożytne cywilizacje przypisywało właściwości pobudzające libido określonej żywności, która zyskała tak niezwykły status. W tej dziedzinie nie ma jednak zgody, różne kultury przypisywały seksualne pobudzenie odmiennym produktom i substancjom. Oto kilka takich, które bez trudu znajdziemy w naszych kuchniach lub w pobliskim sklepie.

Pachnąca, słodka i rozbudzająca zmysły jest jednym z najpopularniejszych afrodyzjaków. Badania wykazały, że jej jedzenie poprawia nastrój i powoduje uwalnianie serotoniny, tzw. "hormonu szczęścia", który organizm wytwarza trakże m. in. w czasie wysiłku fizycznego.

Zyskały miano owoców podnoszących libido głównie ze względu na sugestywny kształt. zawierają duże ilości potasu, magnezu oraz witaminy B - dzięki temu zapewniają dobre samopoczucie mogące wpływać na zainteresowanie seksem.

Wśród nich szczególnie wyróżnia się ostrygi, które zawierają duże ilości cynku. Niemniej jednak wszystkie uważa się za oddziałujące na gospodarkę hormonalną. Nie bez znaczenia dlapoziomu libido jest ich smak i zapach.

Jest od dawna cenioną w Europie przyprawą, choć większą popularność zdobyła w średniowieczu dzięki benedyktynom, którzy uprawiali lubczyk. jest powszchnie wykorzystywana w kuchni - stanowi element powszechnie znanej przyprawy Maggi, a także kostek bulionowych. W lecznictwie stosuje się ją jako substancję działającą: moczopędnie, przeciwskurczowo, upokajajaco. Na libido ma mieć wpływ odpowiednio przygotowany korzeń lubczyka.
Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »