Strona głównaZwiązkiSeniorzy mają mniejsze grupy społecznościowe, ale są szczęśliwsi. Dlaczego?

Seniorzy mają mniejsze grupy społecznościowe, ale są szczęśliwsi. Dlaczego?

Osoby młodsze mają liczne kontakty z przyjaciółmi, rodziną i znajomymi, często za pośrednictwem internetowych sieci społecznościowych. Nie jest jednak tak, że im te sieci są większe, tym ludzie wydają się szczęśliwsi. Seniorzy cechują się ograniczoną grupą znajomych, a cieszą się wyższym dobrostanem.
Seniorzy mają mniejsze grupy społecznościowe, ale są szczęśliwsi. Dlaczego? [fot. pasja1000 from Pixabay]
- Stereotypy dotyczące starzenia się w wielu kulturach przedstawiają seniorów jako smutnych i samotnych - mówi dr Wändi Bruine de Bruin z Uniwersytetu w Leeds. - Jednak badania pokazują, że mniejsze sieci osób starszych nie zmniejszają ich satysfakcji z kontaktów społecznych i nie osłabiają dobrego samopoczucia. Właściwie starsi częściej deklarują wyższy dobrostan niż osoby młodsze - dodaje dr Bruine de Bruin.

Jak się okazuje, seniorzy mają mniej znajomych niż osoby młodsze, ale liczba bliskich przyjaciół nie jest związana z wiekiem. Według autorów te duże sieci społecznościowe ludzi młodszych składają się głównie z tzw. „osób peryferyjnych", czyli takich, relacje z którymi są sporadyczne i raczej niepogłębione. Dzieje się tak, ponieważ portale społecznościowe ułatwiają utrzymanie coraz większych i dość płytkich .

Nic więc straconego dla starszych, którzy nie lubią . Ustalono bowiem, że to liczba bliskich przyjaciół jest związana z poziomem satysfakcji społecznej i dobrostanem przez całe dorosłe życie. Związek między liczbą bliskich znajomych i poczuciem szczęścia pozostawał najistotniejszy, nawet po uwzględnieniu ogólnej liczby członków rodziny, sąsiadów i innych „osób peryferyjnych".

Takie wnioski nie są niczym zadziwiającym - już wcześniej ustalono m. in., że użytkownicy Facebooka czują się szczęśliwsi, gdy uważają za prawdziwych znajomych swoich facebookowe przyjaciół. Jak oceniają eksperci, najistotniejszy wpływ na dobrostan ma zatem jakość relacji, a nie ich liczba.
Poziom ma mniej wspólnego z liczbą przyjaciół, a więcej z tym, jak blisko z nimi jesteś. - Młodsi częściej przyznają się do negatywnego postrzegania swoich znajomych. Samotność może dotyczyć osób w każdym wieku. Skuteczniejszym sposobem na nią zaś jest nawiązywanie pogłębionych kontaktów niż szukanie nowych znajomych - ocenia Bruine de Bruin.
Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy