Strona głównaZwiązkiSen jest lepszy we dwójkę niż w pojedynkę

Sen jest lepszy we dwójkę niż w pojedynkę

Dorośli, którzy dzielą łóżko z partnerem, sypiają lepiej niż ci, którzy śpią sami, mówią uczeni z University of Arizona.
Sen jest lepszy we dwójkę niż w pojedynkę [© Monkey Business - Fotolia.com]
Wyniki pokazują, że osoby, które przez większość nocy dzieliły łóżko z partnerem, rzadziej doświadczały , odczuwały mniejsze zmęczenie i dłużej spały niż osoby, które twierdziły, że nigdy nie sypiały z partnerem. Co więcej, te pierwsze szybciej zasypiały, dłużej spały po zaśnięciu i miały niższe ryzyko . Jednakże ci, którzy spali ze swoim dzieckiem przez większość nocy, zmagali się z częstszą bezsennością, wyższym ryzykiem bezdechu sennego i mniejszą kontrolą nad swoim .

Naukowcy odkryli również, że spanie z partnerem wiązało się z niższym prawdopodobieństwem depresji, i oraz lepszym wsparciem społecznym i satysfakcją z życia oraz z relacji.

- Spanie z partnerem czy małżonkiem daje ogromne korzyści dla zdrowia snu, w tym zmniejsza ryzyko bezdechu sennego, osłabia bezsenność i poprawia ogólną jakość odpoczynku - mówi psychiatra Brandon Fuentes.

Rzadko się to bada, ale odkrycia sugerują, że to, czy śpimy samotnie, czy z partnerem, członkiem rodziny lub zwierzęciem domowym, może mieć wpływ na nasz sen. Zaskakujące jest, jak może to być istotne - wskazuje dr Michael Grandner, współautor badań.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • eGospodarka.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy