Strona głównaZwiązkiSeks odmładza umysł

Seks odmładza umysł

Seks ma różnaraki pozytywny wpływ na nasz organizm. Okazuje się, że poza fizycznymi korzyściami i wzmocnieniem relacji w związku, daje też profity umysłowe. Może pomóc zachować odpowiednie zdolności poznawcze.
Seks odmładza umysł [© Monkey Business - Fotolia.com]
Uprawianie seksu pomaga chronić zdrowie mózgu przed szkodliwymi efektami procesu . Eksperci wskazują jednocześnie, że u kobiet i mężczyzn odnotowano różne korzyści z miłości fizycznej.

Uczeni z University of Coventry w Wielkiej Brytanii zebrali niemal siedemset kwestionariuszy dotyczących życia intymnego wypełnione przez osoby w wieku 50 - 89 lat; te same osoby zostały również poddane testom oceniającym zdolności poznawcze. Ustalono, że zarówno mężczyźni, jak i kobiety, którzy uprawiali w minionym roku, cieszyli się lepszym zdrowiem i nie zmagali z objawami . Co więcej, aktywni seksualnie mężczyźni lepiej wypadali w testach na zapamiętywanie słów i sekwencji liczb. Jeśli chodzi o kobiety, wydawało się, że miłość fizyczna miała pozytywny wpływ jedynie na ich zdolność do zapamiętywania słów.

Wybrano te dwa wspomniane testy, ponieważ przyswajanie porządków liczbowych pomaga ocenić poziom zdolności rozumowania, a wyuczenie się określonej ilości słów wskazuje na stan . Co do różnic w korzyściach z seksu dla obojga płci, wydaje się, że odpowiadać za to mogą odmienne poziomy hormonów u kobiet i mężczyzn mających wpływ na działanie mózgu.

Autorzy wyjaśniają, że ich badania nie wykazują związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy uprawianiem seksu i lepszymi , być może ludzie aktywni seksualnie są po prostu zdrowsi i w związku też lepiej funkcjonują poznawczo.

Wyniki badań są dostępne w czasopiśmie Age and Aging.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy