Strona głównaZwiązkiSamotność wywołuje problemy ze snem

Samotność wywołuje problemy ze snem

Samotność jest nie tylko przykrym odczuciem, ale także zaburza normalny nocny sen. Według uczonych, kłopoty ze snem mogą być jednym ze sposobów negatywnego oddziaływania poczucia izolacji na nasze zdrowie.
Samotność wywołuje problemy ze snem
Jak odkryli uczeni z Uniwersytetu w Chicago, nasilona wiązała się ze znacznie wyższym poziomem fragmentarycznego snu. Ogólna ilość snu i stopień senności w ciągu dnia nie były powiązane ze stopniem poczucia osamotnienia.
Samotność wiąże się z problemami zdrowotnymi. Chcieliśmy zbadać jedną z możliwych ścieżek tego mechanizmu, teorię, że sen - kluczowy dla zachowania zdrowia - może być zagrożony w wyniku poczucia samotności. Odkryliśmy, że izolacja nie zmienia ogólnej ilości , ale wybudza osamotnionych więcej razy w nocy - mówi dr Lianne Kurina.
Takie wnioski są zgodne z wcześniejszymi ustaleniami. We wcześniejszych testach sprawdzono wpływ samotności na jakość snu. Im bardziej samotni czuli się uczestnicy, tym częściej ich sen był przerywany w nocy.

- Niezależnie od tego, czy jesteś młodym studentem na dużym uniwersytecie, czy starszym człowiekiem mieszkającym na wsi, wszyscy jesteśmy zależni od poczucia bezpieczeństwa w naszym środowisku społecznym i ma ono wpływ na nasz sen. Wyniki tych badań mogą pogłębić naszą wiedzę na temat tego, w jaki sposób czynniki społeczne i dotykają nas i oddziałują na zdrowie - wyjaśnia dr Kurina.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy