Strona głównaZwiązkiSamotność to śmiertelna choroba. Dowiedz się, jak zabija

Samotność to śmiertelna choroba. Dowiedz się, jak zabija

Samotność może zwiększyć ryzyko przedwczesnej śmierci o 14 procent. Nowe badania odkrywają fizjologiczne podstawy tego zjawiska.
Samotność to śmiertelna choroba. Dowiedz się, jak zabija [©  kolotype - Fotolia.com] Zespół badawczy w University of Chicago we wcześniejszych testach zidentyfikowali związek pomiędzy i zwiększoną ekspresją genów związanych ze stanem zapalnym oraz zmniejszeniem aktywności innych genów, które odgrywają rolę w przeciwwirusowych odpowiedziach organizmu.

W najnowszych badaniach naukowcy przyjrzeli się leukocytom, czyli białym krwinkom, których układ odpornościowy używa do ochrony przed bakteriami i wirusami. Odkryto podobną modyfikację w ekspresji genetycznej białych krwinek u tych, którzy żyli w .

Nowe testy testy przeprowadzono z udziałem stu kilkudziesieciu osamotnionych ludzi starszych oraz izolowanych rezusów makaków, bardzo uspołecznionego gatunku naczelnych.

- Wydaje się, że ekspresja genu leukocytów i samotność odznaczają się wzajemnym związkiem, wraz z czasem wpływają na siebie. Wyniki te były specyficzne dla samotności i nie mogą być wyjaśnione , lub brakiem wsparcia społecznego - mówią autorzy badań.
Co ciekawe, ustalono, że samotność pozwala przewidzieć zachowanie genów co najmniej na rok wcześniej.

Podobne wyniki uzyskano w eksperymentach na rezusach. U odizolowanych małp zwiększyła się ekspresja genów zaangażowanych w stany zapalne i zmniejszyła ekspresja genów chroniących przed wirusami.

Co więcej, zarówno u ludzi, jak i u małp odnotowano wyższy poziom norepinefryny, neuroprzekaźnika, który ma wpływ na produkcję niedojrzałych monocytów ze zwiększoną ekspresją genów sprzyjających stanom zapalnym oraz zmniejszoną ekspresją genów związanych z działaniem przeciwwirusowym. Owo wyższe stężenia monocytów we krwi było efektem ekspansji puli niedojrzałych monocytów.

O badaniach można przeczytać w Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy