Strona głównaZwiązkiSamotność skraca życie

Samotność skraca życie

Duńscy badacze ostrzegają, że samotność jest niebezpieczna zarówno dla zdrowia psychicznego, jak i fizycznego. Sprzyja poważnym, zagrażającym życiu chorobom.
Samotność skraca życie
Święta to rodzinny czas, tym bardziej więc osoby samotne odczuwają swój stan w tym okresie. Z kampanią „Samotność w święta boli najbardziej" ruszyło Stowarzyszenie mali bracia Ubogich. Dając swoje towarzystwo, nie tylko poprawisz opuszczonym ludziom samopoczucie psychiczne, ale i możesz mieć pozytywny wpływ na ich zdrowie fizyczne.

Do badań wykorzystano dane 13,5 tysiąca osób, które były hospitalizowane z powodu problemów sercowo-naczyniowych. Jak ustalono, zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn samotne życie wiązało się z większym , , a także niższą jakością życia. Samotne kobiety cechowały się prawie trzykrotnie wyższym ryzykiem śmierci w badanym okresie, a mężczyźni dwukrotnie wyższym, w porównaniu do osób nie narzekających na brak towarzystwa.

pozostaje istotnym czynnikiem rokowań co do stanu zdrowia i zgrożenia przedwczesną śmiercią. Odkrycia są jednak bardziej skomplikowane niż mogłoby się wydawać. Co oczywiste, najbardziej narażone na poczucie izolacji były osoby mieszkające w pojedynkę, ale - co ciekawe - także nie było też gwarancją głębokiej relacji z innymi: 33 proc. kobiet i 45 proc. mężczyzn odczuwało samotność, pomimo mieszkania ze współmałżonkiem. Wdowy były dwa razy częściej narażone na izolację niż wdowcy.

Istotną rolę w zagrożeniu przedwczesną śmiercią odgywały też współisnitniejące choroby i styl życia, samotność jednak pozostawała osobnym, samoistnym czynnikiem zagrożenia problemami sercowo-naczyniowymi.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy