Strona głównaZwiązkiSamotność poważnejszym problemem niż otyłość

Samotność poważnejszym problemem niż otyłość

Samotność i izolacja społeczna mogą być większym zagrożeniem dla zdrowia niż otyłość, ich oddziaływanie zaś ciągle rośnie, mówią badacze z Brigham Young University.
Samotność poważnejszym problemem niż otyłość
„Kontakt z innymi jest powszechnie uważany za podstawową ludzką potrzebę: kluczową zarówno dla dobrego samopoczucia, jak i przeżycia. Ekstremalne przykłady pokazują, że niemowlęta z placówek opiekuńczych, którym brakuje kontaktu z ludźmi, nie rozwijają się prawidłowo i częściej umierają; w istocie izolacja jest przecież stosowana jako forma kary", mówi dr Julianne Holt-Lunstad z Brigham Young Uniwersytet.

Coraz większa część populacji USA regularnie doświadcza odizolowania, wskazuje dr Holt-Lunstad. Szacuje się, na podstawie badania Loneliness Study AARP, że około 42,6 miliona mieszkańców USA w wieku powyżej 45 lat doświadcza chronicznej . Dane pokazują też, że ponad jedna czwarta populacji żyje samotnie, a ponad połowa jest stanu wolnego; od czasu poprzedniego spisu ludności spadły wskaźniki i liczba dzieci przypadających na gospodarstwo domowe. Trendy te sugerują, że słabną więzi społeczne Amerykanów i doświadczają oni większej samotności", uważa dr Holt-Lunstad.

Zjawisko nie jest ograniczone do Stanów. Uczeni przejrzeli sto kilkadziesiąt badań na temat samotności w różnych częściach świata. Odkryli, że samotne życie czy odizolowanie miały wpływ na ryzyko przedwczesnej śmierci; co więcej był on równy lub wyższy niż oddziaływanie innych dobrze znanych czynników ryzyka, takich jak .
Dowody naukowe wskazują, że i samotność znacznie zwiększają ryzyko przedwczesnej śmierci, zaś skala tego zagrożenia przewyższa wiele głównych wskaźników zdrowotnych. Sądzi się, że wraz ze starzeniem się społeczeństw wpływ odizolowania na zdrowie publiczne będzie się nasilał. W wielu miejscach na całym świecie stoimy w obliczu ‘epidemii samotności'. Przeciwdziałanie temu jest wyzwaniem - ocenia dr dr Holt-Lunstad.
Według badaczki trzeba nadać większy priorytet badaniom i różnym działaniom, aby stawić czoła temu zagrożeniu zdrowia publicznego. Przykładowo, warto położyć większy nacisk na kształtowanie umiejętności społecznych dzieci. Ponadto ludzie powinni przygotowywać się do emerytury zarówno społecznie, jak i finansowo - wiele więzi społecznych ma związek z miejscem pracy. W dodatku, planiści powinni uwzględniać tworzenie przestrzeni, w których łatwiej jest się ludziom spotkać i wspólnie spędzać czas (takich jak parki, ogrody, przestzrenie rekreacyjne, etc.).

Na podstawie:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy