Strona głównaZwiązkiSamotność i izolacja starszych kobiet niszczy im zdrowie

Samotność i izolacja starszych kobiet niszczy im zdrowie

Podczas pandemii COVID-19 dystans społeczny był jednym z narzędzi ograniczania rozprzestrzeniania się choroby. Jednak nowe dane pokazują jednoczesny wzrost ryzyka chorób serca o 27 proc. u kobiet po menopauzie, które zmagają się z izolacją społeczną i samotnością.
Samotność i izolacja starszych kobiet niszczy im zdrowie [Fot. mariesacha - Fotolia.com]
Izolacja społeczna i poczucie samotności oznaczają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych wyższe odpowiednio o 8 i 5 proc. Jeśli seniorki doświadczają wysokiego poziomu obydwu zjawisk, zagrożenie problemami z sercem wzrasta do 27 proc. w porównaniu z kobietami, które zgłaszają niski poziom izolacji społecznej i samotności.

- Jesteśmy istotami społecznymi. W czasach COVID-19 wiele osób doświadcza izolacji i samotności, które mogą przerodzić się w stany przewlekłe - mówi dr Natalie Golaszewski ze Szkoły Herberta Wertheima na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego. - Ważne jest lepsze zrozumienie nasilonego i długoterminowego wpływu tych doświadczeń na zdrowie układu krążenia i ogólne samopoczucie - dodaje dr Golaszewski.

Co ważne, i są powiązane i mogą występować w tym samym czasie. Osoba izolowana społecznie nie zawsze jest samotna i odwrotnie ktoś doświadczający nie musi być izolowany społecznie.

- Izolacja społeczna polega na fizycznym przebywaniu z dala od ludzi, na przykład na braku kontaktu fizycznego, wzrokowego, braku rozmowy. Samotność z kolei to poczucie, którego mogą doświadczyć także osoby regularnie kontaktujące się z innymi - mówi dr John Bellettiere z Uniwersytetu Kalifornijskiego.

Obydwa te zjawiska stają się coraz większym problemem zdrowia publicznego, ponieważ wiążą się z takimi czynnikami, jak: otyłość, palenie papierosów, brak aktywności fizycznej, niewłaściwa dieta, nadciśnienie i nadmiar cholesterolu, a te czynniki oznaczają zagrożeniem różnymi chorobami, w tym problemami sercowo-naczyniowymi.

Kiedy uwzględniono różne zachowania i stany zdrowotne, w tym obecność i depresji, wysoka izolacja społeczna i samotność pozostały silnie związane ze zwiększonym ryzykiem .

Amerykańska agencja Centers for Disease Control and Prevention podaje, że choroby serca są główną przyczyną zgonów kobiet w Stanach Zjednoczonych, odpowiadają za 1 na 5 śmierci.

W miarę zawężania sieci społecznościowych starsi są bardziej narażeni na izolację i samotność. W USA jedna czwarta osób w wieku powyżej 65 lat czuje się izolowanych, a jedna trzecia osób w wieku powyżej 45 lat zmaga się z poczuciem osamotnienia.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Oferty pracy