Strona głównaZwiązkiSamotność głównym czynnikiem depresji u starszych

Samotność głównym czynnikiem depresji u starszych

Samotność jest odpowiedzialna za 18 proc. przypadków depresji wśród osób powyżej 50-go roku życia w Anglii.
Samotność głównym czynnikiem depresji u starszych [fot. congerdesign from Pixabay]
Niemal jednemu na pięć przypadków u osób starszych można by zapobiec, gdyby seniorzy nie doświadczali samotności, mówią uczeni z University College London (UCL).
Odkryliśmy, że poziom poczucia samotności był silniejszym czynnikiem ryzyka depresji niż liczba kontaktów społecznych i . Wyniki sugerują, że nie tylko spędzanie czasu z innymi ludźmi ma znaczenie, ale liczą się głębokie znaczące relacje i towarzystwo - mówi Dr Gemma Lewis z UCL.
W trwającym 12 lat badaniu wzięło udział ponad 4 tysiące osób w wieku ponad 52 lat. Uczestnicy regularnie odpowiadali na pytania dotyczące ich doświadczeń związanych z samotnością, aktywnością towarzyską i wsparciem społecznym, a także objawami depresji.

Autorzy przygotowali siedmiostopniową skalę . Jak się okazało, każdy stopień wyżej na tejże skali oznaczał podwojenie prawdopodobieństwa wystąpienia depresji. Co istotne, poziomy depresji i samotności uwzględniono na początku badania, aby zmniejszyć ryzyko, że to depresja była odpowiedzialna za rosnące poczucie izolacji.

Odkryto też, że objawy depresji narastały z czasem u osób z większą samotnością, co sugeruje, że osamotnienie prowadzi do tej choroby. Ustalono również, że odsetek depresji spowodowanej odizolowaniem wynosi 18 proc.
Osoby pracujące ze starszymi osamotnionymi ludźmi powinny wiedzieć, że są oni zagrożeni depresją. Trening umiejętności i ukierunkowane terapie psychologiczne mogą być istotne dla zdrowia psychicznego samotnych starszych osób - mówi Siu Long Lee, współautor badań.
Badanie to ma istotne konsekwencje dla zdrowia publicznego, ponieważ sugeruje, że podejście wiążące się z budowaniem wspólnot dla zmniejszenia samotności może zmniejszyć wskaźniki depresji. Dbanie o relacje, znaczące kontakty i poczucie przynależności może być istotniejsze niż tylko wydłużanie czasu, jaki ludzie spędzają z innymi - mówi dr Lewis.
O wynikach badań napisano w The Lancet Psychiatry.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy