Strona głównaZwiązkiRelacje z innymi - jak wpływają na zdrowie fizyczne

Relacje z innymi - jak wpływają na zdrowie fizyczne

Relacje społeczne wpływają na zdrowie fizyczne. Teraz odkryto, że to, jakie masz emocje i oceny co do związków z bliskimi ci ludźmi, może wpływać na funkcjonowanie twojego organizmu
Relacje z innymi - jak wpływają na zdrowie fizyczne [fot. silviarita z Pixabay]
- Zarówno pozytywne, jak i negatywne doświadczenia w naszych wpływają na codzienny , radzenie sobie i fizjologię, na przykład poziom ciśnienia krwi i reaktywność tętna - mówi Brian Don z Uniwersytetu w Auckland. - Ponadto nie tylko to, co ogólnie myślimy o naszych relacjach, ma znaczenie; ważne są także wzloty i upadki - dodaje.

W ciągu trzech tygodni ponad 4 tysiące uczestników codziennie mierzyło swoje , tętno, a także oceniało stres i to, jak się mają na co dzień. Co trzy dni uczestnicy dzielili się także refleksjami na temat swojej najbliższej relacji, opisując pozytywne i negatywne doświadczenia.

Jak odkryto, osoby z większą ilością pozytywnych doświadczeń i mniejszą tych negatywnych zgłaszały niższy poziom stresu, lepiej się miały i cechowały się niższym skurczowym ciśnieniem krwi, co prowadziło do lepszego funkcjonowania fizjologicznego w życiu codziennym. Z kolei zmienność - czyli codzienne wzloty i upadki - w negatywnych doświadczeniach w związku, szczególnie wpływała na takie skutki, jak stres, ogólne samopoczucie i skurczowe ciśnienie krwi.

- Od czasu pandemii COVID-19 nasze relacje stoją w obliczu bezprecedensowych wyzwań, turbulencji i zmian - mówi dr Don. - Oznacza to, że pandemia może mieć konsekwencje dla zdrowia nie tylko ze względu na samego wirusa, ale także na relacje międzyludzkie. Spowodowała znaczne obciążenie i zmienność w kontaktach z innymi, a to z kolei oddziałuje na stres, codzienne radzenie sobie i fizjologię, a łącznie ma istotne oddziaływanie na nasz stan fizyczny - wyjaśnia dr Don.

W kolejnych krokach eksperci chcą zbadać inne stany fizjologiczne, takie jak reakcje neuroendokrynnego lub współczulnego układu nerwowego, w związku z codziennymi pozytywnymi i negatywnymi doświadczeniami w relacjach z bliskimi ludźmi.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy