Strona głównaZwiązkiRelacje społeczne mają wpływ na poczucie celu w życiu

Relacje społeczne mają wpływ na poczucie celu w życiu

Pozytywne interakcje społeczne są związane z poczuciem celowości u seniorów. Ustalono też, że te korelacje silniej dotyczą tych, którzy są na emeryturze.
Relacje społeczne mają wpływ na poczucie celu w życiu
Do badań zaproszono ponad sto osób, których średnia wieku wynosiła około 71 lat. Przez 15 dni trzy razy dziennie uczestnicy byli pytani o jakość interakcji społecznych podejmowanych danego dnia. Każdego wieczoru określali w skali od jednego do pięciu, na ile odczuwali w określonym dniu celowość życia.

Kiedy przeanalizowano odpowiedzi, okazało się, że im więcej pozytywnych interakcji miała dana osoba w ciągu dnia, tym silniejszą celowość czuła wieczorem.

Czy jest poczucie celu?

Poczucie celu definiuje się jako stopień, w jakim człowiek czuje, że ma znaczące dla siebie cele, które prowadzą go przez życie.
Jak się okazało, to poczucie może być bardzo dynamiczne. Jakkolwiek niektórzy ludzie ogólnie rzecz ujmując, wyznaczają sobie cele w mniejszym lub większym stopniu, może się to jednak zmieniać także z dnia na dzień. - Każdy doświadczał wahań w stosunku do własnej średniej - mówi psycholog Gabrielle Pfund.

Badany związek był znacznie silniejszy u emerytów: bardziej pozytywne interakcje społeczne miały większy wpływ na wyższe poczucie celu, tymczasem negatywne kontakty były silniej powiązane z niższym jego poczuciem.

Poczucie celu to coś więcej niż po prostu dobre samopoczucie. Wcześniejsze badania pokazały, że osoby z wyższym prowadzą dłuższe, zdrowsze i szczęśliwsze życie. Mają niższe wskaźniki oraz serca i innych .

- Ludzie w twoim życiu mają na to bardzo, bardzo duży wpływ. Jeśli znajdziesz się w otoczeniu tych, którzy cię dołują, odczujesz to. Z drugiej strony, jeśli otaczają cię osoby, które podnoszą cię na duchu i wypełniają twoje życie pozytywnością, to także będzie miało istotne oddziaływanie na poczucie celowości - wyjaśnia Pfund.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy