Strona głównaZwiązkiRelacja między człowiekiem i psem jest jak między rodzicami i dziećmi

Relacja między człowiekiem i psem jest jak między rodzicami i dziećmi

Ludzie mają wrodzoną potrzebę nawiązywania bliskich relacji z innymi. Jednak to naturalne kształtowanie więzi nie ogranicza się do ludzi: wydaje się, że wiele zwierząt również potrzebuje relacji tego rodzaju.
Relacja między człowiekiem i psem jak między rodzicami i dziećmi
W przypadku zwierząt domowych sytuacja jest jeszcze bardziej złożona - mogą one wchodzić w głębokie relacje nie tylko z przedstawicielami tego samego gatunku, ale także ze swoimi właścicielami. Naukowcy z Uniwersytetu Medycyny Weterynaryjnej w Wiedniu (Vetmeduni Vienna) zbadali więź między psami i ich właścicielami i odkryli uderzające podobieństwa do kontaktów rodzic-dziecko u ludzi.

są blisko związane z ludźmi od około 15 tysięcy lat. Zwierzęta te są tak dobrze przystosowane do życia z nami, że w wielu przypadkach właściciel zastępuje im innych przedstawicieli psowatych i przyjmuje rolę głównego partnera społecznego dla tych zwierzaków. Relacje między ludźmi i psami okazują się bardzo podobne do głębokich między małymi dziećmi i ich rodzicami.

Znaczenie właściciela

Jednym z aspektów więzi między ludźmi i psami jest tak zwany „efekt bezpiecznej podstawy". Efekt ten ma miejsce także w więzi między rodzicem a dzieckiem: niemowlęta traktują swoich opiekunów jako bezpieczną podstawę do interakcji ze środowiskiem. Teraz ustalono, że podobny mechanizm jest obecny u psów i ich właścicieli. Zachowanie czworonogów zbadano w trzech różnych sytuacjach: gdy właściciel był nieobecny, kiedy pozostawał cichy i gdy zachęcał swojego psa do działania. Zwierzęta mogły zdobyć nagrodę w postaci jedzenia dzięki specjalnie zaprojektowanym interaktywnym zabawkom. Okazało się, że były znacznie mniej chętne do pracy za jedzenie, gdy ich opiekunów nie było w pobliżu. Jednocześnie dla motywacji niewielkie znaczenie miało to, czy właściciel dodatkowo zachęcał psa do wykonywania zadania, czy też milczał.

Gdy zamiast właściciela, obecna jest obca osoba

W kolejnym eksperymencie zamiast właściciela, obecna była nieznana zwierzakom osoba. Okazało się, że psy prawie nie wchodziły w interakcje z nieznajomymi, a obecność tej osoby nie miała znaczenia dla poziomu motywacji czworonoga do próby zdobycia jedzenia. Psy były znacznie bardziej chętne do pracy jedynie wtedy, gdy obecny był właściciel. Jak uważają behawioryści, obecność opiekuna jest ważna, aby zwierzę było bardziej pewne siebie.

Dorosłe psy zachowują się jak ludzkie dzieci?

Badanie pokazuje podobieństwo między „efektem bezpiecznej podstawy" występującym w relacjach właściciel-pies i rodzic-dziecko. - Jedną z rzeczy, która naprawdę nas zaskoczyła, jest to, że dorosłe psy zachowują się w stosunku do swoich opiekunów tak, jak robią to ludzkie dzieci. W dalszych nadaniach spróbujemy dowiedzieć się, jak to zachowanie ewoluowało u psów- mówią autorzy.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy