Strona głównaZwiązkiPrzyjaźń i wrogość to ewolucyjne strategie

Przyjaźń i wrogość to ewolucyjne strategie

W przypadku dłużej żyjących zwierząt, czyli także ludzi, posiadanie złożonych relacji społecznych, takich jak przyjaźń i wrogość wobec innych, ma ewolucyjny sens.
Przyjaźń i wrogość to ewolucyjne strategie [fot. Marcel Langthim from Pixabay]
Niektóre gatunki i osobniki koncentrują swoją energię na rozmnażaniu się (żyją szybko, umierają młodo), podczas gdy inne zwierzęta stawiają na przeżycie i żyją dłużej.

Uczeni z University of Exeter wskazują, że dobór naturalny faworyzuje złożone struktury społeczne wśród zwierząt dłużej żyjących - co oznacza, że poznanie i wrogów jest łatwiejsze dla takich zwierząt i pomaga im jeszcze wydłużyć życie. Równocześnie okazuje się, że gatunki mające krótki czas życia „zawracają sobie głowę" takimi relacjami społecznymi tylko wtedy, gdy zwiększa to ich szanse na reprodukcję.
Dłużej żyjące zwierzęta mogą sobie pozwolić na inwestowanie w relacje społeczne, ponieważ mają dostatecznie dużo czasu, aby czerpać z tego korzyści - wyjaśnia profesor Dave Hodgson z Uniwersytetu Exeter. - Istnieją mocne dowody na to, że silne więzi społeczne są korzystne dla przetrwania dłużej żyjących gatunków, w tym ludzi. Sądzimy, że istnieje 'pozytywne sprzężenie zwrotne' - pewne zachowania społeczne prowadzą do dłuższego życia, a dłuższe życie sprzyja rozwojowi więzi społecznych - dodaje prof. Hodgson.
Istnieje coraz więcej dowodów na to, że zróżnicowane relacje społeczne mają większy pozytywny wpływ na przeżycie niż na reprodukcję. W rezultacie gatunki krótko żyjące nie uzyskują takich samych korzyści ewolucyjnych z relacji społecznych jak te cechujące się dłuższym życiem.

Przykłady szybko żyjących gatunków mogą obejmować ryjówki i świerszcze, podczas gdy zwierzęta, takie jak mangusty, borsuki i hieny, a także ludzie, mają wolniejsze „tempo życia". Pomiary tempa życia uwzględniają wielkość ciała. Większe zwierzęta żyją dłużej, przy czym tempo to może się znacznie różnić w przypadku dwóch gatunków o podobnej wielkości.

- Wiemy dużo o długości życia zwierząt, ale zbyt mało o strukturach społecznych wielu gatunków. Jeśli mamy rację, społeczne mogą być kluczem do - dodaje prof. Hodgson.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy