10-05-2016
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Warto zadbać o relacje z innymi - dobry krąg przyjaciół nie tylko poprawia emocjonalne samopoczucie, może też skutkować lepszą ochroną przed bólem.
![Przyjaciele są jak silny lek przeciwbólowy [© goodluz - Fotolia.com] Przyjaciele są jak silny lek przeciwbólowy [© goodluz - Fotolia.com]](http://www.senior.pl/Przyjaciele-sa-jak-silny-lek-przeciwbolowy_img573261284f8b1.jpg)
Spędzanie czasu ze znajomymi jest bardzo dobre dla zdrowia - badania wykazały, że m. in. sprzyja obniżeniu ciśnienia krwi czy przydaje pozytywnego nastawienia, teraz dowiedziono, że działa również jak silny .
Autorzy z Uniwersytetu w Oxfordzie odkryli, że przyjaźń stymuluje mózg do produkowania endorfin, związków, które wpływająna dobry i stanowią naturalne substancje przeciwbólowe.
Endorfiny stanowią element mechanizmu, który odpowiada za przyjemność lub ból. Są naturalnymi środkami przeciwbólowymi i zapewniają przyjemne doznania. Już poprzednie badania sugerowały, że endorfiny sprzyjają tworzeniu więzi społecznych, zarówno u ludzi, jak i zwierząt. Uważa się bowiem, że interakcje społeczne wyzwalają pozytywne uczucia, gdy endorfiny wiążą się z receptorami opioidowymi w mózgu. To zaś wywołuje uczucie dobrego samopoczucia, gdy widzi się . W efekcie, im częstsze spotkania z przyjaciółmi tym lepszy nastrój i słabsze objawy depresji.
W ramach badań 101 osób wypełniło kwestionariusz dotyczący ich relacji społecznych (obejmujący m. in. ilość znajomych i częstotliwość spotkań) - stylu życia oraz osobowości. Uczestnicy mieli za zadanie jak najdłużej utrzymać niewygodną pozycję - plecy mieli oparte o mur, a nogi zgięte tak, jakby siedzieli na krześle. Okazało się, że najbardziej towarzyscy ludzie najdłużej wytrzymywali w niewygodnej pozie, mieli wyższą tolerancję bólu.
Autorzy sądzą, że uzyskane wyniki mają szczególne znaczenie dla zrozumienia mechanizmu bólu i leczenia zaburzeń depresyjnych. Wszak osoby z mają problemy z doświadczaniem przyjemności i często się .
Badania przedstawiono w magazynie Scientific Reports.
Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »