Strona głównaZwiązkiPrzyczyny samotności - są różne dla różnych pokoleń

Przyczyny samotności - są różne dla różnych pokoleń

Badania sugerują, że ludzie różnych pokoleń są podobnie samotni, ale z różnych powodów.
Przyczyny samotności - są różne dla różnych pokoleń [© bramgino - Fotolia.com]
Jak wynika z badań, życie w pojedynkę zwiększa ryzyko samotności wśród osób w starszym wieku, tymczasem w przypadku ludzi w średnim wieku poczucie izolacji jest mocniej związane z cechami osobowości.

Odkryto też, że osoby odporne emocjonalnie, tj. lepiej przystosowujące się w stresujących sytuacjach, są mniej zagrożone poczuciem w każdym okresie życia. Ludzie w średnim wieku, którzy są bardziej towarzyscy, rzadziej doświadczają samotności. Zaś osoby po siedemdziesiątce, które mieszkają same, w wyższym stopniu zmagają się z poczuciem , przy czym problem ten jest częstszy u mężczyzn.

Psycholodzy z Uniwersytetu w Edynburgu przeanalizowali dane od ponad 4 tysięcy osób w wieku powyżej 45 lat. Pod uwagę wzięto poczucie samotności, cechy osobowości i warunki życiowe.

Uczestnicy sami deklarowali poziom samotności, a ich osobowość badano za pomocą powszechnie stosowanego pięcioczynnikowego modelu, tzw. Wielkiej Piątki (ang. Big Five). Zastosowano uczenie maszynowe - które wykorzystuje dane do prognozowania - aby sprawdzić związki między cechami osobowości, takimi jak stabilność emocjonalna, i zmiennymi społecznymi, takimi jak życie w samotności, a także ich wpływ na poziom odczuwanej samotności.

Co ciekawe, odkryto podobny poziom samotności w obydwu grupach wiekowych (45-69 lat oraz powyżej 70 lat). Obliczono, że ludzie o dużej zdolności do utrzymywania równowagi emocjonalnej w byli o 60 procent mniej narażeni na samotność, niezależnie od wieku.

Ponadto osoby w średnim wieku, które były bardziej ekstrawertyczne, cechowały się średnio o 55 procent niższym ryzykiem samotności od pozostałych. Ustalono też, że izolacja społeczna nie była istotnie związana z samotnością w grupie wiekowej 45-69 lat.

Ludzie w wieku powyżej 70 lat, którzy mieszkali samotnie, ponad czterokrotnie częściej czuli się samotni niż ci, którzy mieszkali z co najmniej jedną osobą.

Jak wskazują autorzy, samotność to narastający problem zdrowia publicznego. Trudno jest zidentyfikować czynniki, które poprzedzają samotność, jednak współczesne algorytmy uczenia maszynowego mogą pomóc w ich identyfikacji, komentują eksperci.

Wyniki badan opublikowano w magazynie Psychological Medicine.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć