Strona głównaZwiązkiPrzemoc wobec kobiet - doświadcza jej jedna czwarta pań przed pięćdziesiątką

Przemoc wobec kobiet - doświadcza jej jedna czwarta pań przed pięćdziesiątką

Jak wynika z ogólnoświatowej analizy przeprowadzonej na McGill University i Światowej Organizacji Zdrowia, ponad jedna na cztery kobiety (27 procent) przed 50-tym rokiem życia doświadcza przemocy ze strony życiowego partnera.
Przemoc wobec kobiet - doświadcza jej jedna czwarta pań przed pięćdziesiątką [fot. Diana Cibotari from Pixabay]
Analiza dotyczyła kilkuset badań z udziałem ponad 2 milionów kobiet w 161 krajach. Jedna na siedem kobiet (13 procent) doświadczyła ze strony partnera w ostatnim roku przed przeprowadzeniem ankiety (przeprowadzano je w latach 2000-2018).

Chociaż dane są alarmujące, prawdziwa skala przemocy prawdopodobnie jest jeszcze wyższa, ponieważ badania opierały się na samodzielnie zgłaszanych doświadczeniach. Biorąc pod uwagę charakter problemu, kobiety mogą wahać się, czy szukać pomocy - wyjaśniają eksperci.

Bogatsze kraje mają niższe wskaźniki przemocy domowej

W bogatszych krajach poziom przemocy zarówno w ciągu całego życia kobiet, jak i w ubiegłym roku, jest niższy. Najwyższe wskaźniki przemocy są odnotowywane w Afryce, Azji Południowej i niektórych częściach Ameryki Południowej. Regionami o najniższej liczbie przypadków wobec kobiet w ciągu całego życia okazały się Azja Środkowa i Europa Środkowa.

Odsetek pań, które doświadczyły przemocy ze strony partnera w ostatnim roku, wynosił około 5 procent w Ameryce Północnej, Europie i Azji i Pacyfiku. W regionach Afryki wyniósł on 15 - 30 procent.

Pandemia nasiliła problem

- Ogólnie rzecz ujmując, nasze badania dowodzą, że rządy nie są na dobrej drodze do wyeliminowania przemocy wobec kobiet i dziewcząt. Nawet w niektórych krajach o wysokich dochodach częstość przemocy ze strony partnera jest stosunkowo wysoka, co wymaga lepszej profilaktyki na poziomie lokalnym i globalnym - mówi prof. Mathieu Maheu-Giroux, współautor badań.

- W samym Quebecu byliśmy świadkami fali 17 zabójstw kobiet pozostających w związku małżeńskim w 2021 roku - najbardziej ekstremalnego skutku przemocy ze strony życiowych partnerów i największej liczby od ponad dekady - zauważa prof. Maheu-Giroux.
Na całym świecie z dużym prawdopodobieństwem problem został nasilony w wyniku pandemii COVID-19, uważają badacze. Według nich, istnieje pilna potrzeba zwiększenia reakcji w instytucjach zdrowia publicznego na przemoc ze strony partnerów i uwzględnienia tego w ramach działań odbudowy po COVID-19.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy