Strona głównaZwiązkiPrzebywanie wśród ludzi daje większą satysfakcję z życia

Przebywanie wśród ludzi daje większą satysfakcję z życia

Jeśli chcesz zwiększyć satysfakcję z życia, zacznij stosować strategie zorientowane społecznie zamiast aspołecznego zachowania, mówią psychologowie.
Przebywanie wśród ludzi daje większą satysfakcję z życia [© pressmaster - Fotolia.com]
Ludzie, którzy stosowali strategie poprawy samopoczucia obejmujące przebywanie z innymi, byli bardziej zadowoleni ze swojego życia rok później niż ci, którzy wprowadzili sposoby funkcjonowania z ograniczonym udziałem innych osób, mówią badacze z Uniwersytetu w Lipsku.

Na początku kilkuletnich badań uczestnicy opisywali, jak bardzo są , podając ocenę od 0 (zupełnie niezadowoleni) do 10 (całkowicie zadowoleni). Opisali również, jak bardzo według nich będą zadowoleni za kolejne 5 lat i wskazali strategie, jakie mogą zastosować, aby zapewnić sobie życiową satysfakcję w przyszłości. Rok później uczestnicy ponownie ocenili swój poziom zadowolenia z życia.

Część uczestników była zdania, że niewiele może zmienić, inni uznali, że da się wprowadzić pewne zmiany w sposobie działania. Niektórzy postanawiali więcej pomagać innym, spędzać więcej czasu z rodziną, albo spędzać więcej czasu z przyjaciółmi, inni koncentrowali się na tym, co nie wymagało obecności ludzi, np. zaprzestaniu palenia papierosów.

Jak ustalono, osoby, które podjęły strategię wymagającą obecności innych, wykazywały wyższą rok później, podczas gdy ludzie wdrażający działanie niespołeczne, cechowali się niezmienionym poziomem życiowego zadowolenia.
Wiele osób chce być szczęśliwszymi, ale brakowało naukowych dowodów na długoterminowe skutki dążenia do szczęścia poprzez różnego rodzaju czynności. W końcu nie ma gwarancji, że próba nie sprawi, że w końcu będzie się bardziej nieszczęśliwym. Myślę, że nasze badanie częściowo wypełnia tę lukę, chociaż z pewnością potrzebne są dalsze, dłużej trwające testy - mówi Julia Rohrer z Uniwersytetu w Lipsku.
Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy