Strona głównaZwiązkiProsty nawyk sprawia, że małżeństwa są szczęśliwe

Prosty nawyk sprawia, że małżeństwa są szczęśliwe

Regularne celebrowanie wspólnych, pozytywnych chwil wzmacnia relację partnerów - zwiększa poczucie bliskości, zmniejsza konflikty i buduje wiarę w trwałość związku. Co więcej, taki nawyk pomaga chronić relację w okresach nasilonego stresu.
Prosty nawyk sprawia, że małżeństwa są szczęśliwe [fot. StockSnap from Pixabay]
Do takich wniosków doszli badacze z University of Illinois Urbana-Champaign. Z ich analiz wynika, że pary, które świadomie dają sobie czas, by docenić dobre momenty, deklarują większą satysfakcję ze związku i rzadziej się kłócą.

Autor pracy, Noah Larsen, wyjaśnia, że celebrowanie pozytywnych sytuacji polega na zwolnieniu tempa i skupieniu uwagi na dobrych doświadczeniach. Może to dotyczyć wspominania przeszłości, przeżywania bieżącej chwili lub wybiegania myślami ku przyjemnym wydarzeniom, które dopiero nadejdą.

Wcześniejsze badania pokazywały korzyści takiego podejścia dla jednostek, jednak zespół Larsena chciał sprawdzić, jak działa ono jako aktywność współdzielona przez romantycznych partnerów.

Naukowcy przebadali 589 osób z całych Stanów Zjednoczonych. Ankieta dotyczyła tego, jak często badani wraz z partnerem celowo koncentrowali się na pozytywnych doświadczeniach. Oceniano także satysfakcję ze związku, poziom konfliktów komunikacyjnych, przekonanie o wspólnej przyszłości oraz odczuwany i ogólny dobrostan.

Większość respondentów była w , część była zaręczona lub w stałych związkach. Partnerzy tych osób nie wypełniali ankiet. Ogólnie badani deklarowali sporo pozytywnego celebrowania i raczej niski stres.

Najwyraźniejsze efekty pojawiały się wtedy, gdy pary doświadczały większego . Wspólne skupianie się na dobrych chwilach działało jak bufor - pomagało utrzymać wiarę w związek i lepsze . Osoby częściej praktykujące taki nawyk zgłaszały mniej konfliktów i większe zadowolenie z relacji.

Autorzy podsumowują, że to prosta, praktyczna strategia wzmacniania relacji. Nawet raz w tygodniu warto zwolnić, pobyć razem i porozmawiać o czymś przyjemnym - o miłym wspomnieniu, wspólnej kolacji czy planowanym wydarzeniu. W trudniejszych okresach takie chwile mogą mieć szczególnie duże znaczenie dla trwałości związku.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy