Strona głównaZwiązkiPozytywne relacje poprawiają samoocenę. I odwrotnie

Pozytywne relacje poprawiają samoocenę. I odwrotnie

Posiadanie bliskich przyjaciół zwiększa samoocenę, a wysoka samoocena wpływa na jakość przyjaźni, mówią psycholodzy.
Pozytywne relacje poprawiają samoocenę. I odwrotnie
- Mamy odpowiedź na kluczowe pytanie dotyczące - okazuje się, że relacje społeczne danej osoby wpływają na rozwój jej samooceny i odwrotnie - mówi dr Michelle A. Harris z University of Texas w Austin. Dzieje się tak w całym okresie życia, dodaje dr Harris.

Na podstawie badań z udziałem kilkudziesięciu tysięcy osób ustalono, że pozytywne , wsparcie i akceptacja pomagały kształtować rozwój poczucia własnej wartości u osób w wieku od 4 do 76 lat. Istotny był też efekt w odwrotnym kierunku. Nie miały tu znaczenia ani płeć, ani pochodzenie etniczne.

Być może - zastanawiają się psychologowie - pozytywne relacje z rodzicami wspierają poczucie własnej wartości u dzieci, co prowadzi do lepszych stosunków z rówieśnikami w okresie dojrzewania, a to może dodatkowo wzmocnić samoocenę w młodej dorosłości i tak dalej, aż do późnej starości.
Wzajemny związek między a relacjami społecznymi oznacza, że skutki tego sprzężenia kumulują się z czasem i mogą być znaczące w miarę upływu czasu - twierdzi Harris.
Niska samoocena i jakość relacji społecznych mogą negatywnie wpływać na siebie nawzajem i wywołać spiralę oddziaływań, co sprawia, że warto interweniować, aby zrównoważyć to niekorzystne błędne koło, mówią autorzy.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy