Strona głównaZwiązkiPosiadanie zwierzaka pomaga przetrwać żałobę po współmałżonku

Posiadanie zwierzaka pomaga przetrwać żałobę po współmałżonku

Osoby, które utraciły współmałżonka, a jednocześnie opiekują się jakimś zwierzakiem, odznaczają się niższymi objawami depresji i mniejszym poczuciem samotności niż pozostali.
Posiadanie zwierzaka pomaga przetrwać żałobę
Według uczonych z Florida State University, towarzystwo zwierzęcia w domu po utracie małżonka moża osłabiać przykre symptomy towrzyszące żałobie.

Coraz częściej przedstawiane są dowody na to, że sieci wsparcia ze strony innych (i ludzi, i zwierząt) są korzystne dla zachowania zdrowia psychicznego po stresujących wydarzeniach, pomimo spustoszenia, jakiego doświadczamy w wyniku starty bliskich.

Uczeni porównali stan psychiczny osoby, które doświadczyły utraty małżonka, z tymi, które pozostawały w związku małżeńskim. Następnie ocenili, czy skutki utraty małżonka różnią się u tych, którzy mieli w chwili śmierci lub rozwodu, i u tych, którzy zwierzaka nie posiadali.

Jak ustalono, wszystkie osoby, które straciły współmałżonka, zmagały się z wyższym poziomem depresji. Co ciekawe jednak, ludzie bez zwierząt doświadczali większego wzrostu objawów depresyjnych i większej niż ci, którzy byli posiadaczami jakiegoś czwornożnego pupila. Ludzi, którzy mieli zwierzaka i doświadczyli śmierci małżonka lub rozwiedli się, nie byli bardziej samotni niż osoby starsze bez takich doświadczeń.

W ocenie badaczy, to ważne i imponujące odkrycie. Doświadczenie depresji po stracie bliskiego jest czymś normalnym, jednak po jakimś czasie zwykle ludzie są w stanie dostosować się do nowego stanu rzeczy. Z drugiej strony, przedłużająca się samotność ma związek z wcześniejszym rozwojem i przedwczesną śmiercią. Ustalenia sugerują, że zwierzęta domowe mogą pomóc uniknąć negatywnych konsekwencji samotności po .

Autorzy wskazują, że relacja ze współmałżonkiem jest zwykle bardzo intymna i poczucie naszej tożsamości jest zakorzenione w tym związku. Utrata poczucia celu i sensu wynikających z takiej relacji może być więc druzgocąca. Zwierzę zaś może pomóc zrównoważyć niektóre z tych uczuć, więc uzyskane wyniki mogą być przydatne dla opracowania terapii dla osób w żałobie i samotnych seniorów, uważają uczeni.

O badaniach napisano w magazynie The Gerontologist. Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy