Strona głównaZwiązkiPoczucie samotności - dużo zależy od oczekiwań co do relacji z innymi

Poczucie samotności - dużo zależy od oczekiwań co do relacji z innymi

Świąteczne i noworoczne plany nie u wszystkich przypominają reklamy pełne szczęśliwych gości i prezentów. Jeśli ten „magiczny czas" nie jest w twoim przypadku taki magiczny, nie jesteś jedyny/a... wielu ludzi zmaga się z samotnością.
Poczucie samotności - dużo zależy od oczekiwań co do relacji z innymi [fot. pasja1000 from Pixabay]
Okres świąteczny nie dla każdego jest najpiękniejszą porą, a może być wręcz bardzo samotnym czasem. - Samotność zaś wynika z rozbieżności między oczekiwanymi a rzeczywistymi społecznymi - mówi Samia Akhter-Khan z King's College London.

Psychologowie sprawdzili, dlaczego ludzie czują się samotni, szczególnie w późniejszym życiu, i co można z tym zrobić.

- Problem, który zidentyfikowaliśmy, polega na tym, że tak naprawdę nie zastanawiamy się, czego ludzie oczekują od swoich związków. Tak naprawdę nie określamy, jakie są te oczekiwania i jak zmieniają się w różnych kulturach lub w ciągu życia - zauważa Akhter-Khan.

W każdym związku oczekujemy pewnych podstawowych aspektów. Wszyscy chcemy mieć w naszym życiu ludzi, których możemy poprosić o pomoc. Przyjaciół, do których możemy zadzwonić, kiedy ich potrzebujemy. Kogoś, z kim można pogadać. Ludzi, którzy nas rozumieją. Kogoś, komu możemy zaufać. Towarzyszy, z którymi możemy dzielić sięrelacje, samotność, starzenie się, kontakty z innymi zabawnymi doświadczeniami.

Jednakże psychologowie sugerują, że starsi ludzie mogą mieć pewne oczekiwania co do relacji, a to zostało wcześniej przeoczone. Po pierwsze, przyczyny samotności mogą być bardziej złożone niż się wydaje. Przykładowo, w ramach badań nad starzeniem się w Birmie początkowo zakładano, że ludzie na ogół nie czują się osamotnieni, ponieważ są związani z innymi i żyją w bardzo zwartym społeczeństwie, a często też mają duże rodziny i różnych ludzi wokół siebie.

Tymczasem okazało się, że jest inaczej. Ludzie ciągle mogą czuć się samotni, nawet jeśli nie spędzają dużo czasu w odosobnieniu. Wysiłki na rzecz osłabienia poczucia samotności powinny obejmować sposób, w jaki nasze oczekiwania co do relacji zmieniają się wraz z wiekiem. To, czego chcemy od kontaktów z innymi, np. po trzydziestce, nie jest tym, czego pragniemy po siedemdziesiątce.

Zidentyfikowano dwa specyficzne dla wieku oczekiwania, które nie były dotąd brane pod uwagę. Po pierwsze, starsi chcą czuć się szanowani. Chcą, aby ludzie ich słuchali, interesowali się ich doświadczeniami oraz uczyli się na błędach. Pragną, by inni docenili to, przez co seniorzy przeszli i z jakimi przeszkodami się mierzyli. Poza tym seniorzy również chcieliby odwdzięczyć się innym, w tym swojej społeczności oraz przekazywać tradycje czy własne umiejętności poprzez nauczanie, mentoring, wolontariat, etc.
Znalezienie sposobów na spełnienie tych oczekiwań w miarę może istotnie pomóc w walce z samotnością w seniorskim wieku.

Wspomniane aspekty były jednak dotychczas pomijane. Częściowym powodem tego zaś może być to, że nierzadko praca i wkład osób starszych nie są uwzględniane w typowych wskaźnikach ekonomicznych.

- Ageizm i negatywne stereotypy dotyczące starzenia się nie pomagają - mówi Akhter-Khan. Badanie Światowej Organizacji Zdrowia z 2016 roku obejmujące 57 krajów pokazało, że 60 proc. respondentów stwierdziło, że osoby starsze nie są dostatecznie szanowane.

Samotność nie dotyczy jedynie osób starszych. - To także problem młodych ludzi. Jeśli spojrzysz na rozkład samotności na przestrzeni całego życia, są dwa szczyty: jeden to wczesna dorosłość, a drugi to starość - wyjaśnia Akhter-Khan.

Jeszcze przed pandemią COVID-19 światowi eksperci zaczęli mówić o jako o problemie zdrowia publicznego. Wielka Brytania jako pierwszy kraj na świecie mianowała ministra ds. samotności w 2018 roku. Japonia poszła w jej ślady w 2021 roku.

Wszystko dlatego, że samotność to coś więcej niż uczucie - może mieć realny wpływ na zdrowie. Przedłużające się poczucie osamotnienia wiąże się z wyższym ryzykiem demencji i choroby Alzheimera, chorób serca i udaru mózgu oraz innych problemów zdrowotnych, ostrzegają eksperci.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Oferty pracy