Strona głównaZwiązkiPlotkowanie ma dobre strony - pomaga budować więzi społeczne

Plotkowanie ma dobre strony - pomaga budować więzi społeczne

Plotki zwykle uważane są za społeczne tabu i negatywny aspekt wspólnotowego życia, ale okazuje się, że mają też pewne zalety. Plotka ułatwia nawiązywanie kontaktów społecznych i umożliwia poznawanie świata pośrednio, tj. poprzez doświadczenia innych ludzi.
Plotkowanie ma dobre strony - pomaga budować więzi społeczne [fot. 5598375 from Pixabay]
Plotka niekoniecznie polega na rozpowszechnianiu pogłosek lub mówieniu złych rzeczy o innych ludziach, ale może obejmować tzw. „small talk", czyli pogawędki o „wszystkim i niczym". Wcześniejsze badania wykazały, że około 14 proc. codziennych rozmów ludzi to głównie w neutralnym tonie.

- Plotka to złożona forma komunikacji, która jest często źle rozumiana. Może to być sposób na społeczne i merytoryczne relacje wykraczające poza tym, co negatywne - mówi Eshin Jolly z Computational Social Affective Neuroscience Laboratory (COSAN).
Uczeni chcieli sprawdzić, dlaczego ludzie w życiu osobistym i zawodowym poświęcają tyle czasu na wymianę informacji o sobie i innych ludziach, i starali się ustalić, czemu służy plotkowanie.

Autorzy stworzyli grę online, aby zbadać rolę plotek i ich przejawów, gdy przekazywane informacje były niepewne. Uczestnicy rozegrali 10 rund w sześcioosobowych grupach. W każdej rundzie otrzymywali 10 dolarów i mogli zdecydować, czy chcą zatrzymać pieniądze, czy też zainwestować część w fundusz grupowy, który był pomnożony przez 1,5x i równo podzielony między graczy. Gra miała więc kreować ciągłe napięcie między samolubnym postępowaniem a .

W niektórych rundach informacje były ograniczone, aby uczestnicy obserwowali zachowanie tylko kilku innych graczy ze swojej grupy. - Chcieliśmy stworzyć scenariusz przypominający życie, w którym jesteś członkiem społeczności, a zachowanie innych osób z tej społeczności wpływa na ciebie, jednak rzadko obserwujesz większość z nich i rzadko bezpośrednio się z nimi kontaktujesz - wyjaśnia Jolly. W jednej z faz gry można było prywatnie rozmawiać z innym graczem w grupie. To pozwoliło na przekazywanie informacji o zachowaniu innych, na przykład o tym, czy ktoś działał na rzecz całej grupy, czy dbał tylko o siebie. Następnie gracze zgłaszali chęć ponownej gry z danym uczestnikiem.

Jak oceniają autorzy, plotki są „bogatą, wieloaspektową komunikacją" i mają kilka funkcji społecznych. W zależności od ilości dostępnych informacji, pojawiały się różne rodzaje plotek. Spontaniczne rozmowy o innych występowały częściej podczas gier, kiedy uczestnicy mogli obserwować zachowanie tylko kilku członków swojej grupy. Gdy można było bezpośrednio obserwować wszystkich członków swojej grupy, zwykle prowadzono niezobowiązującą pogawędkę i omawiano szerszy wachlarz tematów.

Uczestnicy polegali na informacjach z drugiej ręki, aby być na bieżąco z zachowaniami innych ludzi, co pokazuje, jak plotki umożliwiają uczenie się na doświadczeniach innych. Wyniki pokazały też, że uczestnicy, którzy rozmawiali ze sobą, czuli się najbardziej związani ze rozmówcami pod koniec gry, a nawet dzielili podobne wrażenia z innymi graczami w grupie.
Plotkowanie jest sposobem na nawiązywanie . Wiąże się z zaufaniem i ułatwia budowanie więzi społecznej, która jest wzmacniana w miarę dalszego komunikowania się - mówią autorzy badań. Z tej perspektywy plotki są użyteczne, dodają.
Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć