Strona głównaZwiązkiOperacja bariatryczna zmienia nasze... relacje

Operacja bariatryczna zmienia nasze... relacje

Zabieg bariatryczny ma wpływ nie tylko na wagę... okazuje się, że po operacji tego rodzaju ludzie częściej biorą ślub lub się rozwodzą.
Operacja bariatryczna zmienia nasze... relacje [fot. collage Senior.pl / Canva]
Wcześniej koncentrowano się na medycznych skutkach , teraz przeanalizowano jej wpływ na inne aspekty życia i ustalono, że leczenie zmienia relacje pacjentów.

Szwedzkie badanie pokazało, że osoby, które przeszły operację bariatryczną, częściej znajdują nowego partnera lub biorą ślub w porównaniu z nieoperowanymi pacjentami z grupy kontrolnej. Odnotowano również związek między stopniem i możliwością znalezienia partnera.

To nie wszystko. Badania pokazały też, że separacje i rozwody są nieco częstsze po operacji bariatrycznej. Jakkolwiek przyczyny tego są niejasne, w niektórych przypadkach nowy styl życia pacjentów po operacji może prowadzić do rozstania. Możliwe jest również, że utrata na wadze ma związek z poprawą poczucia i autowizerunku, to natomiast sprzyja opuszczeniu .

W każdym razie potrzeba więcej badań, aby lepiej zrozumieć czynniki zmian relacji. Według autorów ważne jest, aby pracownicy służby zdrowia byli świadomi takih efektów i w razie potrzeby udzielali pacjentom odpowiednich informacji oraz wsparcia.

Trzeba jednocześnie podkreślić, że operacja bariatryczna nie prowadzi automatycznie do zmian w relacjach. Wcześniejsze analizy pokazały, że większość związków uległa wzmocnieniu lub pozostała niezmieniona.

Na temat badań napisano w JAMA Surgery.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy