Strona głównaZwiązkiOdczuwasz samotność? Zmniejszyć ją mogą proste rytuały

Odczuwasz samotność? Zmniejszyć ją mogą proste rytuały

Jeśli wielokrotnie zanurzasz torebkę herbaty w kubku lub rozdzierasz ciastko z kremem, aby najpierw spróbować nadzienia, możesz radzić sobie z izolacją z powodu pandemii nieco łatwiej niż inni.
Odczuwasz samotność? Zmniejszyć ją mogą proste rytuały [fot. dungthuyvunguyen z Pixabay]
Ludzie, którzy mają swoje unikalne rytuały, które sprawiają, że codzienne aktywności są dla nich bardziej znaczące, mogą czuć się mniej samotni. - Odkryliśmy, że coś tak banalnego, jak przygotowanie herbaty w określony sposób, gdy przypomina rytuał, może uczynić to doświadczenie bardziej znaczącym - mówi prof. Thomas Kramer z University of California z Riverside. - To sprawia, że ludzie czują się mniej samotni - dodaje.

Ludzie, którzy doświadczają chronicznej samotności, nierzadko czują, że ich życie jest pozbawione . Rytuały nadają codzienności znaczenie. Większość rytuałów odbywa się podczas uroczystości, w grupach społecznych lub religijnych i mają związek ze wspólnymi wartościami kulturowymi, wzmacniając je. Jednakże są również ważną częścią kultury konsumpcyjnej. Marketerzy od dawna wiedzą, że rytuały ułatwiają relacje z konsumentami i markami oraz między samymi konsumentami.

Badacze postanowili sprawdzić, czy rytuały związane z produktami codziennego użytku mogą również pomóc ludziom poczuć się mniej samotnie.

Uczestników zapytano o poziom odczuwanej . Wzięto od nich też informacje o „ceremoniałach", które praktykują i poproszono ich, aby wyobrazili sobie lub faktycznie użyli danych produktów w rytualny sposób, na przykład, żeby jedli ciastka w określony sposób - najpierw smakując nadzienie tych słodyczy.

Jak się okazało, uczestnicy, którzy wykonywali (czy to w wyobraźni, czy realnie) zaprojektowane przez badaczy rytualne aktywności, czuli się mniej samotni. Przyznali też, że po takich działaniach czuli, że ich życie nabiera większego znaczenia.
Takie świeckie działania rytualne również zwiększają poczucie sensowności codzienności oraz poczucie wspólnoty (np. z innymi konsumentami danych produktów).
Wnioski z naszego badania są takie, że jeśli czujesz się samotny, znajdź jakiś rytuał. Nie musi być skomplikowany. Może pomóc ci poczuć się mniej samotnym, przydając poczucie sensu i celu - mówi Thomas Kramer, współautor badań.
Autorzy zauważają jednak, że chociaż uczestnicy czuli się mniej samotni tuż po użyciu określonego sposobu, nie ustalono, jak długo to uczucie trwało. Wskazują też, że specyficzne ceremoniały konsumpcyjne mogą nie być dobrym pomysłem u osób z .

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy