Strona g³ównaZwi±zkiNowe przyja¼nie w wieku dojrza³ym

Nowe przyja¼nie w wieku dojrza³ym

Dojrza³o¶æ oznacza bycie zajêtym. Praca, dorastaj±ce dzieci lub ma³oletnie wnuki, obowi±zki domowe, wszystko to zajmuje znaczn± czê¶æ dnia. Hobby i ¿ycie towarzyskie z konieczno¶ci musz± zej¶æ na dalszy plan. Nierzadko w pewnym momencie spostrzega siê, ¿e jedyny kontakt z dawnymi przyjació³mi to ten telefoniczny, b±d¼ przez nasz± klasê czy facebook...
Nowe przyja¼nie w wieku dojrza³ym [© Monkey Business - Fotolia.com] Prawdziwa przyja¼ñ ma niezwyk³± cechê - nawet d³uga roz³±ka nie zmniejsza osi±gniêtego porozumienia. Prawd± jest jednak równie¿, ¿e przyja¼ñ trzeba pielêgnowaæ, bo tylko sta³e zaanga¿owanie daje mo¿liwo¶æ pog³êbiania empatii i wyrozumia³o¶ci. Nie zapominaj±c o zadzierzgniêtych przyja¼niach potrzebujemy tak¿e nowych znajomych, wraz z up³ywem czasu zdarza nam siê zmieniæ przecie¿ upodobania, pracê, miejsce zamieszkania, etc.

Doro¶li trudniej anga¿uj± siê w nowe znajomo¶ci ni¿ dzieci. Maluchom wystarczy chwila - ciekawa zabawka, plac zabaw, przebiegaj±ce zwierz±tko, nietypowy kszta³t ga³êzi, a ju¿ znajduj± niæ porozumienia i wymy¶laj± wspólne zabawy. Doro¶li s± znacznie bardziej zdystansowani i potrzebuj± d³u¿szego czasu, by zaufaæ innym. Gdzie zatem szukaæ znajomych, je¶li ma siê za sob± piêæ czy sze¶æ dekad?

Je¿eli chcesz znale¼æ ludzi, którzy tak¿e szukaj± przyjació³, musisz byæ otwarty/a. Przydaje siê tu praktyka wci±gania w rozmowy osób, które znasz, z którymi jednak nie jeste¶ blisko. Dyskusja o powszechnie znanych sprawach, np. marudnych w przedszkolu wnukach, problemach z od¶nie¿aniem dróg i chodników, etc. pozwoli przenie¶æ rozmowê na poziom bardziej osobisty.

Zadawaj pytania, aby odkryæ, co macie wspólnego i sprawdziæ, czy istnieje wzajemna potrzeba/zainteresowanie dla stworzenia wiêzów przyja¼ni. Nie warto oczywi¶cie zbyt szybko ujawniaæ szczegó³ów z ¿ycia osobistego, ale konieczne jest podjêcie ryzyka wyjawienia indywidualnych do¶wiadczeñ czy pogl±dów, w innym przypadku bowiem nie ma szans na pog³êbienie wzajemnych stosunków.

Similis simili gaudet (³ac. dos³. podobny cieszy siê z podobnego, nasz odpowiednik: swój znajdzie swego). Naj³atwiej znale¼æ przyjació³ w sytuacjach towarzyskich. Jasne, ¿e bratni± duszê mo¿na spotkaæ w kolejce do kasy w supermarkecie, ale znacznie bardziej prawdopodobne jest, ¿e na kogo¶ interesuj±cego dla siebie natrafisz w miejscu zwi±zanym z twoim hobby. W zale¿no¶ci od upodobañ mo¿na siê wybraæ do miejscowego klubu czytelniczego, na kurs tañca, wieczorek literacki, pokaz filmowy, etc.

Podobno od ¿ycia dostaje siê tyle, ile siê weñ wk³ada. Nie inaczej ma siê rzecz z przyja¼niami. Trzeba zainwestowaæ swój czas, emocje, a nawet wysi³ek intelektualny, by mi³o spêdzaæ czas z osobami, na których nam zale¿y. Poza tym, ¿eby mieæ znajomych, trzeba tego chcieæ, uwertur± zadzierzgiwania przyja¼ni jest otwarcie i ¿yczliwo¶æ. Siedzenie przed telewizorem niczego nie zmieni. Mo¿e za¶ to uczyniæ bezinteresowne okazanie komu¶ pomocy, ¿artowanie z zabawnych sytuacji w sklepie czy tramwaju, czy te¿ rozmowa z kim¶, kto równie¿ w³a¶nie wyprowadzi³ psa.

Internet to ¶wietny wynalazek tak¿e dla tych, którzy szukaj± nowych znajomo¶ci. Przy ca³ej ostro¿no¶ci, jak± warto zachowaæ przy kontaktach online, warto doceniæ mo¿liwo¶ci, jakie oferuje sieæ. Jej potêg± jest m. in. ró¿norodno¶æ, ogromna dywersyfikacja gwarantuje znalezienie portalu, który dostarczy informacji na interesuj±ce nas tematy i umo¿liwi obcowanie z osobami o podobnych zainteresowaniach, pogl±dach, pasjach. Nawet wymy¶lne opinie i przekonania znajduj± wyraz w internetowych przedsiêwziêciach. Na facebooku utworzy³a siê np. grupa "I hate people who clap when planes land" ("Nienawidzê ludzi, którzy klaszcz± po wyl±dowaniu samolotu")... ludzi ³±cz± rozmaite zapatrywania...

Internet pozwala te¿ odnale¼æ dawnych znajomych. W Polsce najpopularniejszym tego typu przedsiêwziêciem jest strona naszaklasa.pl. Ró¿ne koleje losu sprawiaj±, ¿e traci siê kontakt z przyjació³mi z dzieciñstwa czy czasów studiów. Dziêki wrzuceniu ich danych w wyszukiwarkê ³atwiej jest ich odnale¼æ w sieci i odbudowaæ dawn± wiê¼ ju¿ w tzw. realu.

Samotno¶æ nie sprzyja dobremu samopoczuciu, ani fizycznemu, ani psychicznemu. Tymczasem przyja¼ñ to dobre lekarstwo na wiele chorób. Uczeni odkryli, ¿e osoby ciesz±ce siê towarzystwem dobrych przyjació³ rzadziej cierpi± z powodu depresji, a nawet rzadziej zapadaj± na nowotwory. Wsparcie spo³eczne sprawia, ¿e czujemy siê bezpieczniejsi i bardziej spe³nieni, dlatego warto budowaæ wiêzy przyja¼ni.

Przeczytaj tak¿e


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo powa¿na choroba, a jej lekcewa¿enie mo¿e prowadziæ nawet do ¶mierci. Dotyka ona ludzi w ró¿nym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa czêsto lekcewa¿ona, traktowana jako jeden z objawów starzenia siê. czytaj dalej »


Zobacz tak¿e

 

 

 

Skomentuj artyku³:

Komentarze mog± dodawaæ wy³±cznie osoby zalogowane.
Jeste¶ niezalogowany: zaloguj siê / zarejestruj siê




Komentarze

  • 22:29:36, 14-12-2010 Scarlett

    Wiesia, Ty powaga pe³na, a sobie ¿artuje,
    bo mam dobry humor,
    ale grabski ju¿ tego nie przeczyta.
    Ignor na Luizkê
  • 22:37:07, 14-12-2010 slava

    Cytat:
    toy
    wcale nieprawda, napisa³ o Emotional Intelligence Quotient
    a to nie to samo

    Toy znajdz mi w jego po¶cie s³owo emotional
  • 22:38:24, 14-12-2010 slava

    Cytat:
    Luizka
    .
    Ignor na Luizkê
    A na mnie nie, gdzie to widzisz?
  • 22:41:43, 14-12-2010 toy_

    napisa³ tylko
    Cytat:
    grabski
    ntelligence quotient
    ale raczej trudno, zeby chodzi³o o cos innego
  • 22:41:49, 14-12-2010 Scarlett

    Cytat:
    grabski
    Szanowne Panie Wiesia29 i Luizka!
    - po przeczytaniu waszych docinek pod moim adresem, wprowadzi³em was na liste osób ignorowanych, dlatego nie udziele wam odpowiedzi na wasze pytania.
    Moim ilorazem nie zawracajcie sobie waszych madrych g³ów. Nie zawracajcie sobie, bo chyba mamy zupe³nie inne poziomy. Ja przynajmniej nie robiê aluzji, docinek, z³o¶liwych przek±sów w stosunku do osób, które w niczym mnie ani nie urazi³y, ani nie s± powodem do tego, by omijaæ je z daleka.
    Powodzenia w badaniu w³asnych, a nie cudzych umys³ów.
    O, tutaj
    ... zobacz wiêcej
  • 22:43:34, 14-12-2010 slava

    Luizko aha. Z tego wszystkiego nie zauwa¿y³am
  • 22:44:21, 14-12-2010 Scarlett

    No to trzeba zmieniæ temat
  • 22:47:29, 14-12-2010 slava

    Cytat:
    toy
    napisa³ tylko

    ale raczej trudno, zeby chodzi³o o cos innego

    Toy nie musisz broniæ grabskiego, ja tylko zada³am pytanie. Nie widzê w tym nic z³ego. Je¿eli nic z³ego nie mia³ na my¶li to dlaczego nie odpowiedzia³. Nie wydaje siê Tobie dziwne. Toy przejrzyj na oczy
  • 22:51:09, 14-12-2010 toy_

    bo by³ zmêczony i poszed³ spaæ
  • 22:52:21, 14-12-2010 Scarlett

    Wiesia, Ty id¼ na muzykê, to siê trochê uspokoisz

Strony : 1 2 3 4 5 nastepna »

Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu bêd± usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyæ

  • Hospicja.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwañ Ludzi Zaginionych
  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy