27-04-2025
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Czy masz wielu bliskich przyjaciół - i ciężko pracujesz, aby utrzymać te relacje? Jeśli odpowiedziałeś/aś „tak", prawdopodobnie jesteś osobą nostalgiczną.
Osoby skłonne do nostalgii mają więcej bliskich przyjaciół i wkładają więcej wysiłku w utrzymywanie oraz innych kontaktów niż osoby mniej sentymentalne.
Nostalgia pomaga utrzymać bliskie więzi
Utrzymywanie bliskich z innymi jest kluczowe dla zdrowia i dobrostanu - podkreślają badacze z University at Buffalo w USA i Kyoto University w Japonii.
Już wcześniej dowiedziono, że ludzie mający przyjaciół i powierników są szczęśliwsi i rzadziej cierpią na depresję. Są również mniej narażeni na przedwczesną śmierć. Silne więzi społeczne zapewniają też cenne wsparcie w trudnych momentach życia.
Najważniejsze wydają się relacje z najbliższymi, jednak z wiekiem nasze kręgi społeczne często się kurczą.
Eksperymenty nad wpływem nostalgii na sieci społeczne
W pierwszym eksperymencie grupa amerykańskich studentów odpowiadała na pytania dotyczące nostalgii i przyjaźni. Mierzono ich skłonność do nostalgii, pytając np.: „Jak ważne jest dla ciebie przywoływanie nostalgicznych wspomnień?" oraz „Jak często doświadczasz nostalgii?". Oceniano także ich motywację do nawiązywania nowych znajomości i dbania o dotychczasowe przyjaźnie oraz liczbę osób w ich kręgu społecznym.
Uczestnicy mieli średnio siedem bardzo bliskich osób, bez których trudno byłoby im wyobrazić sobie życie, oraz 21 innych ważnych dla nich osób.
Analiza odpowiedzi wykazała, że osoby nostalgiczne przykładały większą wagę do utrzymywania przyjaźni i miały więcej bliskich relacji niż osoby mniej sentymentalne.
Drugi eksperyment sprawdzał, czy podobny efekt występuje u dojrzalszych osób. Uczestnicy wypełnili ten sam kwestionariusz, a dodatkowo wykonali krótki test osobowości. Średni wiek badanych wynosił 40 lat, a ich sieci społeczne były mniejsze niż u studentów - mieli średnio pięciu bardzo bliskich przyjaciół i 14 innych ważnych osób. Ponownie okazało się, że osoby nostalgiczne bardziej dbały o swoje relacje i miały więcej bliskich więzi - niezależnie od innych cech osobowości, takich jak ekstrawersja.
W trzecim badaniu wykorzystało dane z holenderskiego projektu, analizując wpływ nostalgii na sieci społeczne na przestrzeni siedmiu lat. Okazało się, że wraz z wiekiem uczestnicy stawali się bardziej nostalgiczni. Osoby o wysokim lub średnim poziomie nostalgii utrzymały tę samą liczbę silnych więzi społecznych - ludzi, z którymi mogły rozmawiać o ważnych sprawach. Natomiast u uczestników o niskim poziomie nostalgii liczba bliskich relacji spadła o 18 proc.
Nostalgia jako klucz do trwałych przyjaźni
Wyniki eksperymentów sugerują, że skłonność do wspominania szczęśliwych chwil spędzonych z innymi pomaga dostrzec wartość relacji i motywuje do ich pielęgnowania.
- Osoby częściej doświadczające i ceniące swoje wspomnienia są bardziej świadome swoich ważnych relacji i potrzeby ich pielęgnowania - mówi Kuan-Ju Huang, doktorant z Kyoto University w Japonii. - Dzięki temu przyjaźnie mogą przetrwać dłużej, nawet gdy się starzejemy, a nasze życie, zainteresowania i obowiązki ulegają zmianom - dodaje.
Nostalgia a różne etapy życia
Badania pokazują, że młodzi dorośli odczuwają nostalgię nieco częściej niż osoby w średnim wieku, a u starszych dorosłych poziom nostalgii jest znacznie wyższy. - Wysoka nostalgia u młodych i starszych wynika z różnych przyczyn. Przejścia życiowe, takie jak wyprowadzka z domu rodzinnego, rozpoczęcie studiów lub pracy, mogą wywoływać psychologiczną potrzebę odnalezienia pocieszenia w nostalgii - mówi Huang.
- Młodzi często wspominają lata szkolne lub chwile z rodziną, gdy mierzą się z wyzwaniami dorosłości. U osób starszych nostalgia częściej wiąże się ze stratą i poczuciem ograniczonej przyszłości - zauważa Huang.
Na podstawie: