Strona głównaZwiązkiNiższe libido dojrzałych kobiet - winna jest nie tylko menopauza

Niższe libido dojrzałych kobiet - winna jest nie tylko menopauza

Nie tylko objawy menopauzy skutkują obniżeniem pożądania seksualnego u dojrzałych i starszych kobiet. Według badaczy z University of Pittsburgh School of Medicine odpowiada za to takze szereg innych powodów.
Niższe libido dojrzałych kobiet - winna jest nie tylko menopauza [fot. Barry Plott z Pixabay]
Statystyki pokazują, że około 40 proc. kobiet po sześćdziesiątce ma niskie libido. Sprzyja temu , której efektem są niekorzystne dla sfery seksualnej zmiany w organizmie. Okazuje się jednak, że klimakterium nie jest tu jedynym winnym.

Do badań zaproszono kilkanaście kobiet w wieku powyżej 60 lat. Z rozmów z uczestniczkami wynika, że zmniejszona częstotliwość uprawiania i osłabienie pożądania jest spowodowana głównie tymi pięcioma czynnikami: pomenopauzalnymi zmianami w sposobie funkcjonowania genitaliów, u partnera, zmęczeniem lub bólem, stresorami życiowymi oraz negatywnym obrazem własnego ciała.

Według autorów takie wyniki dają nowy obraz sposobu działania libido u starszych kobiet. Dotychczasowe badania koncentrują się bowiem głównie na zmianach hormonalnych, które mają odpowiadać za utratę odczuwania pożądania przez seniorki. Tymczasem zestaw przyczyn rzadszego angażowania się w seks jest szerszy. Jak oceniają badacze, niskie u starszych kobiet nie powinno być automatycznie przypisywane „normalnemu" starzeniu się lub menopauzie; medycy powinni uwzględniać w diagnozie i leczeniu niskiego popędu seksualnego czynniki biologiczne, interpersonalne i społeczne oraz psychologiczne.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy