Strona głównaZwiązkiNiższa aktywność seksualna to niższy poziom testosteronu u mężczyzn

Niższa aktywność seksualna to niższy poziom testosteronu u mężczyzn

U starszych mężczyzn zmniejszona aktywność seksualna i obniżone pożądanie mogą powodować spadek poziomu testosteronu w surowicy.
Niższa aktywność seksualna to niższy poziom testosteronu u mężczyzn [fot. Photographee.eu - Fotolia.com]
- Odkryliśmy, że spadające stężenie testosteronu w surowicy miało związek ze znacznym spadkiem i pożądania seksualnego. U starszych mężczyzn ograniczona aktywność seksualna i pożądanie mogą być przyczyną - a nie skutkiem - niskiego poziomu testosteronu we krwi - mówi Benjumin Hsu z Uniwersytetu Sydney.

Nie jest jasne, czy pogorszenie funkcji seksualnych jest przyczyną, czy też skutkiem obniżonego poziomu androgenów u starszych mężczyzn, a może też mieć tu wpływ jeszcze jakiś inny czynnik związany z wiekiem, uważają eksperci.

Aby ocenić relację pomiędzy spadkiem poziomu hormonów rozrodczych a osłabieniem funkcji seksualnych u seniorów, do dwuletnich badań zaproszono mężczyzn po siedemdziesiątce.

Nan początku i na końcu testów uczestnicy odpowiadali na pytania dotyczące ich funkcji seksualnych, w tym: jak często byli w stanie uzyskać i utrzymać erekcję, która umożliwiała aktywność seksualną?; ile razy w ciągu ostatniego miesiąca podejmowali aktywność seksualną?; i jaki był u nich poziom ochoty na seks w porównaniu z czasem, gdy mieli 50 lat? Podobnie dwukrotnie u mężczyzn zbadano poziom , dihydrotestosteronu (DHT), estradiolu (E2) i estronu (E1), a także innych hormonów.

Jak się okazało, początkowy poziom w surowicy testosteronu, DHT, E2 i E1 nie wskazywał na spadek aktywności seksualnej, osłabienia pożądania seksualnego i funkcji . Z kolei spadek poziomu testosteronu (ale nie DHT, E2 lub E1) w czasie był silnie związany ze zmniejszeniem aktywności seksualnej i pożądania, ale nie z zaburzeniami erekcji.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy