Strona głównaZwiązkiNiskie libido u dojrzałych kobiet - winna nie tylko menopauza...

Niskie libido u dojrzałych kobiet - winna nie tylko menopauza...

Prawdą jest, że menopauza wiąże się z dużymi zmianami hormonalnymi i może skutkować różnymi dolegliwościami, w tym zmniejszoną ochotą na seks. Okazuje się jednak, że klimakterium to zaledwie jeden z czynników spadku libido, inne obejmują jakość związku i emocjonalne samopoczucie.
Niskie libido u dojrzałych kobiet - winna nie tylko menopauza... [© Janina Dierks - Fotolia.com] Zmiany w gospodarce hormonalnej towarzyszące do pewnego stopnia odpowiadają za osłabienie pożądania, ale to inne, emocjonalne, aspekty mogą mieć na to większy wpływ na popęd seksualny dojrzałych kobiet.

- Od dawna przyjmuje się, że hormony odgrywają dużą rolę, ale trudno to było udowodnić. Hormony na pewno są istotne, ale nie aż tak - mówi dr John F. Randolph z University of Michigan Health System.

Ponad 3 tysiące kobiet w średnim wieku wzięło udział w 10-letnich badaniach, w ramach których wypełniały kwestionariusze na temat i zostały poddane badaniom krwi (w celu zmierzenia poziomu hormonów).

Na początku badań panie były w wieku 42 - 52 lat. 77 procent kobiet było po menopauzie, a 7 procent stosowało . Uczestniczki corocznie wypełniały kwestionariusze, w których zawarto pytanie o poziom pożądania i aktywności seksualnej. Poproszono je też o informacje na temat zdolności do osiągania orgazmu, ewentualnego odczuwania dyskomfortu podczas stosunków seksualnych i stosowania lubrykantów.

Odkryto, że kobiety o wyższym poziomie testosteronu częściej odczuwały pożądanie i podejmowały aktywność seksualną od pozostałych. Kobiety odznaczające się większą ilością folitropiny (hormonu stymulującego dojrzewanie pęcherzyka jajnikowego) miały najniższe libido.

Co ciekawe jednak, wydaje się, że hormony nie mają związku z dyskomfortem podczas seksu. A to nie wszystko. Kobiety deklarujące mniej smutnych nastrojów i wyższy poziom satysfakcji w relacjach miały też lepszą sprawność seksualną. Im wyżej był oceniany związek, tym wyższa była ochota na seks i bardziej udane życie intymne.

- Seksualność kobiet jest dość skomplikowana i naiwnością byłoby zakładać, że tylko jeden czynnik (hormonalny) jest ważny - mówi dr Randolph. - Nasza praca pokazuje, że istnieje wiele innych rzeczy, które mają takie samo lub większe znaczenie dla seksu, takie jak relacje z partnerami i nastrój - dodaje.

O badaniach można przeczytać w Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy