Strona głównaZwiązkiNiewielka grupa przyjaciół wystarczy, by czuć się szczęśliwym w starszym wieku

Niewielka grupa przyjaciół wystarczy, by czuć się szczęśliwym w starszym wieku

Dobre relacje społeczne poprawiają samopoczucie i są ważne dla osób w różnym wieku, przy czym nie jest potrzebny ‘tabun' znajomych, by mieć się dobrze, wystarczy nieduża grupa bliskich znajomych. Starsi, którzy mogą liczyć na towarzystwo sprawdzonych ludzi, są szczęśliwsi niż osoby młodsze.
Niewielka grupa przyjaciół wystarczy, by czuć się szczęśliwym w starszym wieku [© goodluz - Fotolia.com]
Uczestnicy badań określili liczbę osób z różnych sieci społecznościowych (np. przyjaciele, rodzina, sąsiedzi) i innych grup peryferyjnych (np. współpracownicy, osoby ze szkoły lub dzieciństwa, osoby świadczące usługi), z którymi mieli regularny kontakt w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Obejmowało to kontakt twarzą w twarz, a także komunikację telefoniczną, mailową, czy poprzez Internet. Uczestnicy deklarowali też poziom swojego samopoczucia w ciągu ostatnich 30 dni.
Stereotypy związane ze starzeniem się często przedstawiają starsze osoby w wielu kulturach jako smutne i samotne. Jednak badania pokazują, że mniejsze sieci rodzinno-towarszykie osób starszych nie osłabiają społecznego funkcjonowania i dobrego samopoczucia. W rzeczywistości starsi deklarują lepsze samopoczucie niż młodsi - mówi prof. Wändi Bruine de Bruin z University of Leeds.
Okazało się, że seniorzy mieli mniejsze sieci społecznościowe niż ludzie młodsi, ale liczba bliskich nie była związana z wiekiem. Młodsi badani mieli wielu znajomych, ale głównie z grup peryferyjnych - sprzyjają temu m. in. , z których chętnie korzystają osoby młodsze.

Tylko liczba najbliższych przyjaciół była związana z satysfakcją z życia społecznego i dobrostanem przez całe dorosłe życie. Taka zależność między ilością bliskich znajomych i zachowaniem dobrego samopoczucia pozostawała w mocy, nawet po uwzględnieniu ogólnej liczby członków rodziny, sąsiadów i innych osób z grup peryferyjnych.
ma mniej wspólnego z liczbą posiadanych przyjaciół, a więcej z tym, jak o nich myślisz. Często to osoby młodsze przyznają się do negatywnego postrzegania swoich znajomych. Samotność dotyczy ludzi w każdym wieku. Jeśli ją odczuwasz, bardziej pomocne może być pogłębienie dobrej relacji z przyjacielem niż próba znalezienia nowych ludzi do spotkań - komentuje prof. Wändi Bruine de Bruin.
Na temat badań można przeczytać w Psychology and Aging.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy