Strona głównaZwiązkiNiewielka grupa przyjaciół wystarcza, by nie znać samotności

Niewielka grupa przyjaciół wystarcza, by nie znać samotności

Nie trzeba mieć dużej gromady przyjaciół, by nie być samotnym. Seniorom dla dobrostanu wystarczą niewielkie sieci społeczne.
Niewielka grupa przyjaciół wystarcza, by nie znać samotności [fot. StockSnap z Pixabay]
Jak mówią uczeni z University of Leeds w Anglii, seniorzy często są stereotpyowo pokazywani jako smutni i samotni. Badania pokazują jednak, że mniej liczne sieci społeczne starszych osób nie zmniejszają satysfakcji z ich i nie osłabiają dobrego stanu ducha. W rzeczywistości starsi zwykle deklarują lepsze samopoczucie niż osoby młodsze.

Autorzy przeanalizowali dane prawie 600 uczestników ankiet internetowych. Badani podawali informacje na temat liczby osób, z którymi mieli regularny kontakt w ciągu ostatnich sześciu miesięcy (zaznaczali, czy spotykali się osobiście, czy też rozmawiali telefoniczne lub przez komunikatory internetowe). Co więcej, uczestników pytano również o ich psychiczne samopoczucie w ciągu ostatnich 30 dni.

Ogólnie rzecz ujmując, seniorzy cechowali się mniejszymi „sieciami" społecznymi niż osoby młodsze, choć liczba bliskich nie miała związku z wiekiem. Młodzi badani odznaczali się dość liczebnymi sieciami kontaktów, jednak znaczna część tych struktur obejmowała osoby o dość niskiej wartości wskaźnika udziału w życiu uczestników, takie jak znajomi ze szkoły i dzieciństwa, czy osoby świadczące zakupowane usługi.

Jak ustalono, jedynie liczba bliskich przyjaciół oddziaływała na poziom satysfakcji społecznej i osób w każdym wieku, nawet po uwzględnieniu liczby członków rodziny, sąsiadów i innych osób „peryferyjnych".

ma większy związek z jakością relacji niż ich liczbą. Osoby młode nierzadko przyznają się do negatywnej oceny swoich przyjaciół i znajomych. Samotność dotyczy ludzi w każdym wiek, a w przypadku odczuwania izolacji, bardziej pomocne może być nawiązanie pozytywnego kontaktu z przyjacielem niż poszukiwanie nowych ludzi do spotkań, komentują autorzy badań.

O badaniach można przeczytać w magazynie Psychology and Aging.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy