Strona głównaZwiązkiNieszczęśliwe małżeństwo zwiększa ryzyko chorób układu krążenia

Nieszczęśliwe małżeństwo zwiększa ryzyko chorób układu krążenia

Osoby pozostające w nieszczęśliwym małżeństwie mają wyższe ryzyko problemów z układem krążenia.
Nieszczęśliwe małżeństwo zwiększa ryzyko chorób układu krążenia [© Photographee.eu - Fotolia.com]
- Jakość i wzorce relacji społecznych mogą mieć związek z różnymi problemami zdrowotnymi, w tym z chorobami serca - mówi prof. Thomas Kamarck z Uniwersytetu w Pittsburghu. Jak się okazuje, nieszczęśliwe małżeństwo oznacza posiadanie grubszych tętnic szyjnych i wyższe ryzyko .

Małżeńskie problemy mają odzwierciedlenie nawet w najwcześniejszych etapach rozwoju złogów miażdżycowych w tętnicy szyjnej - dodaje prof. Kamarck.

- Te ustalenia mogą mieć szersze implikacje. Małżeńskie relacje czy inne dłuższe odgrywają znaczącą rolę dla naszego zdrowia. Wszystkie procesy biologiczne, psychologiczne i społeczne oddziałują na siebie i przekładają się na stan zdrowia - mówi dr Nataria Joseph, współautorka badań.

Przez kilka dni obserwowano interakcje kilkuset osób pozostających w związku małżeńskim lub mieszkających z partnerem. Zmierzono też grubość tętnicy szyjnej uczestników. Jak się okazało, partnerzy z większą ilością negatywnych interakcji mieli grubsze tętnice szyjne. Co istotne, takie ustalenia pozostały w mocy także po uwzględnieniu innych czynników zaburzeń funkcji , w tym aspektów behawioralnych lub biologicznych.

Jak obliczono, ludzie o mniej pozytywnych relacjach w parze odznaczali się o 8,5 proc. wyższym prawdopodobieństwem zawału lub udaru w porównaniu do ludzi, których relacji były pełne pozytywnych emocji.

- To pokazuje, że medycy powinni traktować jako element oceny zdrowia. Prawdopodobnie wspierają one zdrowie lub narażają na określone choroby - uważa dr Joseph.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy