Strona głównaZwiązkiNie umiesz być szcześliwy/a w pojedynkę? Małżeństwo tego nie zmieni

Nie umiesz być szcześliwy/a w pojedynkę? Małżeństwo tego nie zmieni

Jak ma się pozostawanie w małżeństwie do poczucia szczęścia? Czy samotność oznacza brak radości z życia? Naukowcy z Michigan State University (MSU) postanowili znaleźć odpowiedź na pytania tego rodzaju.
Nie umiesz być szcześliwy/a w pojedynkę? Małżeństwo tego nie zmieni
Aby ustalić relcję pomiędzy pozostawaniem w związku i życiem w pojedynkę a poczuciem szczęścia, przeanalizowano historie relacji 7,5 tys. ludzi od ich 18-go do 60-go roku życia.
Ludzie zwykle sądzą, że muszą pozostawać w , aby być szczęśliwymi, więc zadaliśmy pytania: Czy trzeba być w związku, aby mieć poczucie szczęścia? Czy samotne życie przez całe życie przekłada się na nieszczęście? A co się dzieje, gdy ktoś bierze ślub, ale potem to nie wychodzi? - mówi William Chopik z MSU.
Uczestników zakwalifikowano do jednej z trzech grup: 79 proc. było w związku małżeńskim przez większość życia (i to w jednym małżeństwie); 8 proc. przez całą dorosłość pozostawało stanu wolnego, wreszcie 13 proc. miało różne historie ‘związkowe': łączyli się w pary i rozstawali, czasem się , czasem wdowieli.

Badacze poprosili uczestników (będących już w wieku seniorskim), aby ocenili ogólne poczucie szczęścia.
Zaskoczyło nas, że osoby samotne przez całe życie i osoby, których życie miłosne nie było stabilne, nie różniły się w poziomie poczucia szczęścia. To sugeruje, że ci, którzy stracili miłość, byli podobnie szczęśliwi pod koniec życia, tak jak ci, którzy nigdy nie kochali - ocenia Mariah Purol z MSU.
Osoby pozostające w jednym związku małżeńskim cechowały się nieco wyższym poczuciem szczęściem, jednak nadwyżka ta nie była znaczna. Grupa osób pozostających w jednym małżeństwie deklarowała na 4 (w skali 1-5), ‘zatwardziali' single wskazali średnio poziom 3,82, a osoby o zróżnicowanej historii - 3,7.
Jeśli chodzi o szczęście, to, czy ktoś jest w związku, czy nie, rzadko stanowi całą opowieść. Z pewnością ludzie mogą być w nieszczęśliwych związkach, a czerpią radość z różnych innych dziedzin życia, takich jak przyjaźń, hobby i praca. Z perspektywy czasu, jeśli celem jest znalezienie szczęścia, nieco głupie wydaje się to, że ludzie przykładają tak znaczną wagę do partnerstwa - uważa William Chopik.
Być może ktoś szuka partnera na całe życie, aby założyć rodzinę i wspólnie zyskać szczęśliwe życie, zuaważają psycholodzy. Jeśli jednak osoba nie jest do zupełnie zadowolona z życia, małżeństwo prawdopodobnie tego diametralnie nie zmieni.
Wydaje się, że mniej chodzi o małżeństwo, a bardziej o sposób myślenia. Jeśli umiesz znaleźć szczęście i spełnienie jako osoba samotna, prawdopodobnie utrzymasz je, bez względu na to, czy masz pierścionek na palcu, czy nie - mówi Chopik.

O badaniach można przeczytać w Journal of Positive Psychology.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy