Strona głównaZwiązkiNie opuszczaj partnera - małżeństwo chroni przed stresem

Nie opuszczaj partnera - małżeństwo chroni przed stresem

Ludzie pozostający w małżeństwie mają niższy poziom kortyzolu (hormonu stresu) niż ci, którzy nigdy wcześniej nie byli w związku małżeńskim lub już nie są.
Nie opuszczaj partnera - małżeństwo chroni przed stresem [© PT88 - Fotolia.com] Osoby samotne ludzie doświadczają więcej stresu psychicznego niż osoby pozostające w związku, mówią badacze z Carnegie Mellon University w Pittsburghu.
Małżeństwo chroni zdrowie poprzez zmniejszenie , z którym trzeba codziennie się zmagać. Badacze zmierzyli poziom - hormonu stresu - w ślinie z niemal 600 uczestników i okazało się, że jego stężenie jest niższe u osób majacych partnerów niż u .

Przedłużający się stres oznacza długi czas nadmiernego poziomu kortyzolu w organizmie, co może zakłócać zdolność organizmu do regulowania stanów zapalnych, a to z kolei sprzyja rozwojowi wielu chorób. Warto też wspomnieć, że długotrwały stres bardzo przyspiesza procesy starzenia się.

W ciągu trzech kolejnych dni naukowcy zebrali próbki śliny od niemal 600 zdrowych osób Badano je pod kątem poziomu kortyzolu. Sprawdzono nie tylko ogólny poziom hormonu stresu, ale także, jaki jest dzienny rytm ilości kortyzolu - zazwyczaj jego szczyt przypada na czas pobudki i spada w ciągu dnia. Po pierwsze, ustalono, że ci, którzy mieli współmałżonków, odznaczali się niższą ilością kortyzolu niż ci, którzy mieli za sobą nieudane , owdowieli, lub też nigdy nie brali ślubu. Po drugie, małżonkowie cechowali się szybszym spadkiem wspomnianego hormonu, a zjawisko to ma znaczenie o tyle, że powiązane je osłabieniem ryzyka oraz dłuższym czasem przeżycia u chorych na raka.

To ekscytujące, odkryć fizjologiczną drogę, która może wyjaśnić, jak związki wpływają na zdrowie i choroby. Dane te dają istotny wgląd w sposób, w jaki nasze intymne relacje mogą wpływać na nasze samopoczucie, komentują wyniki badań autorzy.

Wyniki badań opublikowano w magazynie Psychoneuroendocrinology.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy