Strona głównaZwiązkiNasi bliscy stają się częścią nas - to widać w mózgu

Nasi bliscy stają się częścią nas - to widać w mózgu

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech człowieka jest zdolność do empatii, czyli do postawienia się na miejscu innych. Nowe badanie pracowników University of Virginia sugeruje, że jesteśmy ‘zaprogramowani' do współodczuwania, ponieważ kojarzymy bliskich nam ludzi z samymi sobą.
Nasi bliscy stają się częścią nas - to widać w mózgu
‘W związku z zażyłością inni ludzie stają się częścią nas', mówi prof. James Coan, który wykorzystał skanowanie mózgu funkcjonalnym rezonansem magnetycznym, aby zobaczyć, jak między ludźmi są odzwierciedlone w mózgu.

Kilkudziesięciu uczestników poddano skanowaniu fMRI podczas eksperymentów - tak, aby monitorować aktywność mózgu pod groźbą lekkiego wstrząsu elektrycznego u nich samych lub u ich przyjaciela, bądź nieznajomego.

Naukowcy odkryli, zgodnie z oczekiwaniami, że obszary mózgu odpowiedzialne za reakcję na zagrożenie uaktywniają się pod groźbą wstrząsu. W przypadku groźby szoku u obcej osoby mózg wykazywał niewielką aktywność w tych rejonach. Kiedy jednak groziło to przyjacielowi, aktywność mózgu uczestnika stała się identyczna z tą przejawianą podczas zagrożenia dla niego samego.

Odkrycie pokazuje niezwykłą zdolność mózgu do kształtowania reakcji pod wpływem innych.
Bliscy nam ludzie stają się ‘częścią nas samych' i nie jest to tylko metafora czy poezja, to jest bardzo realne. Dosłownie czujemy się zagrożeni, gdy ktoś bliski jest zagrożony. A nie ma to miejsca w przypadku niebezpieczeństwa dla nieznajomego - wyjaśnia prof. Coan.
Dlaczego się tak dzieje? Według prof. Coana prawdopodobne dlatego, że ludzie muszą mieć i sojuszników, z którymi mogą stanąć po jednej stronie i postrzegać ich jako takich samych jak oni. A gdy spędzają ze sobą więcej czasu, stają się bardziej podobni.

Zasadniczo jest to załamanie podziału na siebie i innych; nasze ‘ja' obejmuje ludzi, z którymi jesteśmy blisko. Jeśli przyjaciel jest zagrożony, odczuwamy to tak, jak gdybyśmy sami byli zagrożeni. Możemy odczuwać ból lub trudności, przez które przechodzą inni w ten sam sposób, w jaki odczuwamy nasz własny ból - mówi prof. Coan
Wyniki badań są dostępne w Social Cognitive and Affective Neuroscience.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy